fbpx

Fit & zdraví – 3denní pohodový půst, který vás nabije energií

půst

Půst nemusí vždy znamenat jen radikální odříkání a hladovění, existuje i jiná cesta! Klíčem jsou zdravé pokrmy: super lehké, neuvěřitelně chutné a lehce stravitelné. Připravili jsme pro vás proto třídenní plánovač pohodového půstu, se kterým se znovu dostanete do pohody a umožníte svému tělu nabrat nové síly. 

I během půstu si můžeme pochutnat

Kdy jste naposledy cítili, že máte fakt hlad? V dnešním každodenním životě plném pochutin se tento signál těla stal vzácností. Samozřejmě teď není řeč o skutečném hladovění, které je všechno jen ne zdravé. Stejně nezdravé je ale i permanentní přejídání z nudy, stresu nebo prostě ze zvyku. Důsledky se projevují v rostoucím počtu lidí s nadváhou, kardiovaskulárními chorobami nebo záněty. Pomocí různých typů půstu, jako je přerušovaný půst, alkalický půst nebo jednoduše několikadenní půst jednou za čas, tomu můžete účinně předcházet a dosáhnout celkově zdravějšího života.

Pár důvodů, proč nám půst tolik prospívá

Potraviny máme dnes k dispozici nepřetržitě – z evolučního hlediska je to velmi krátká doba. Zejména časté pojídání mnoha svačin, nejrůznější uzobávání a neustálý příjem jídla je problém, hodně totiž zatěžuje náš metabolismus. Našemu tělu pak chybí cenné přestávky, které my i naše buňky potřebujeme k regeneraci a obnově. Znamená půst automaticky odříkání? Nemusí tomu tak být!

S naším třídenním plánovačem můžete začít držet půst hned a hlavně si ho užít. Vybraná lehká a zdravá jídla dodají vašemu tělu přesně tolik energie a živin, kolik potřebuje, abyste se necítili unavení, ale zároveň jen tolik, abyste tělu šetrně ulevili.


Náš plánovač si můžete stáhnout ve formátu PDF a rovnou začít. A proč je vlastně půst tak oblíbený a pro naše tělo tak zdravý? Hlavním důvodem je, že má spoustu pozitivních účinků na náš metabolismus a orgány.

Jaké jsou hlavní benefity půstu?

  • Lehčí jídelníček zvyšuje spalování tuků.
  • Půst stimuluje čištění buněk a pomáhá odstraňovat „buněčný odpad“ – hodně účinné jsou pak přestávky v jídle trvající přibližně 14 hodin, jako například při přerušovaném půstu. I při pohodovém půstu si můžete prodloužit noční okno bez jídla – stačí si dát například dřív večeři, nebo třeba o něco později snídani.
  • Půst má pozitivní účinky na běžné civilizační neduhy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění.
  • Půst může podpořit zdravou střevní flóru a snížit záněty. Zejména pak ty metody půstu, při kterých omezíme jídlo jen částečně, pomáhají dlouhodobě udržet štíhlost a zdraví.
  • Říká se, že půst „zapíná“ dobré geny.
  • Střídmost v jídle může pomoci předcházet ztučnění jater tím, že snižuje nadbytečný jaterní tuk.

Nechcete si zpomalit metabolismus? Jezte lehká a výživná jídla

Pokud si budete během půstu vybírat spíš zdravá a lehká jídla, můžete pozitivní účinky půstu ještě zvýšit. Když se totiž náhle omezíte příjem bez kalorií, tj. nesníte nic, anebo jen extrémně málo, tělo spustí jakýsi nouzový program: svaly se odbourávají kvůli rychlé energii a metabolismus se sníží. Pokud jíme víc, začneme zas přibírat na váze. Když ale tělo naopak dostává prostřednictvím těch správných jídel všechny potřebné živiny, potřeba přejít na nouzový režim se zkrátka nedostaví.

Tohohle efektu využívá i náš pohodový půst nebo přerušovaný půst. Ani tady ale nedochází ke zpomalení metabolismu a jojo efektu. Tělo si všimne, že nejí výrazně méně, ale jen po kratší dobu, a že je stále zásobováno všemi důležitými živinami. Klasický terapeutický půst, při kterém je tělu dodáváno pouze 500 kcal místo denních přibližně 2000 kcal, se doporučuje především pod lékařským dohledem, nebo alespoň po lékařské konzultaci.

S naším plánovačem to bude hračka

Začínáte s půstem? Tenhle pohodový půst založený na třech lehkých jídlech denně je pro začátečníky naprosto ideální. Váš postní den může vypadat třeba takhle: ráno začnete lehkou snídani s plnohodnotnými a na živiny bohatými surovinami, pak poobědváte jídlo bohaté na zeleninu a večer si dáte klasickou postní polévku. A i když se vám to bude zdát možná zpočátku jako nezvyk, měli byste se vyhnout svačinám mezi jídly. Zaměřte se taky na svůj pitný režim: ideální je voda a neslazený čaj. Určitě taky nezapomeňte na svoji pravidelnou dávku LaVity, která se postará o to, aby vašemu utělu nechyběly žádné důležité vitální látky.

Na rozdíl od všech možných nárazových nebo nulových diet můžete pomocí půstu snadno odstartovat pozitivní změnu stravování. Už několik dní může mít pozitivní účinek a díky promyšlenému jídelníčku začnete jíst s vědomím a s větším uvědoměním si svého těla. A navíc s chutí!

Obsah