fbpx

7denní wellness pro váš metabolismus: takhle jej spolehlivě rozmazlíte

7denní kúra pro metabolismus

Chladné teploty, krátké dny, nedostatek pohybu a vydatné jídlo neovlivňují jen naši náladu. V zimě totiž trpí i náš metabolismus. Probuďte ho ze zimního spánku díky našemu 7dennímu plánovači a uvidíte, jak vás příchod jara nabije energií a elánem. 

Spousta z nás touží po „rychlém“ metabolismu, který by nám dovolil jíst podle chuti, a přitom nepřibírat. Úplně však podceňujeme funkci našeho metabolismu. Náš metabolismus totiž dělá víc než jen to, že tráví a získává energii z potravy. V našem těle ve skutečnosti probíhá nespočet různých metabolických procesů – od metabolismu jater, přes výrobou energie až po vylučování toxických látek. Náš metabolismus je zkrátka základem našeho života. Ovlivňuje, jestli jsme fit, nebo slabí, při těle, nebo štíhlí, jestli jsou naše buňky mladé, nebo staré, a taky naši celkovou pohodu. Je klíčem k dlouhému a vitálnímu životu a skutečným elixírem mládí.

Metabolismus v nerovnováze

Když je metabolismus v nerovnováze, může docházet k metabolickým poruchám. Ty mohou být důsledkem buď zhoršeného využití živin, nebo nedostatečného transportu potřebných živin na místo působení. Za metabolické poruchy mohou hlavně naše zlozvyky, jako je málo pohybu nebo nevyvážený jídelníček. S pokulhávajícím metabolismem pak přichází ruku v ruce i další nevítaní hosté, jako jsou sekundární onemocnění a obezita.

Co ovlivňuje metabolismus?

Někteří lidé tvrdí, že mají přirozeně „špatný“ metabolismus. Geny jako takové mají ale na náš metabolismus minimální vliv. Mnohem zásadnější roli hraje spíš náš každodenní životní styl, díky kterému udržujeme buď náš metabolismus v kondici, nebo ho jím naopak ochromujeme. Metabolismus totiž reaguje velmi citlivě na celou řadu faktorů:

Věk: Čím jsme starší, tím je náš metabolismus pomalejší. Takový šedesátník může například sníst, aniž by přibral, asi jen 80 % toho, co si mohl dopřát jako dvacetiletý.

Pohlaví: Ženy mají méně svalové hmoty a větší hormonální výkyvy. I to může, zejména v období menopauzy, zásadně změnit jejich metabolismus.

Prostředí: Na náš metabolismus má vliv i to, jestli je teplo, nebo zima. V zimě jsou naše metabolické procesy vinou nižších teplot o poznání pomalejší. 

Strava: Živiny, kterými zásobujeme své tělo, mají přímý vliv na náš metabolismus. Měli bychom si dělat zásoby na horší časy, nebo ne? Pozor na to. Časté experimentování s dietami a hladovkami přepne spolehlivě náš metabolismus do úsporného režimu.

Mikroživiny: Mikronutrienty jsou přirozenou součástí zdravé stravy, zdůrazňujeme je tu hlavně proto, že se podílejí na téměř všech metabolických procesech v těle. Dostatek těchto látek je pro naše tělo i zdraví naprosto esenciální.

Hormony: Hormony, a zejména hormony štítné žlázy, mají na náš metabolismus zásadní vliv. Lidé trpící hypotyreózou produkují míň hormonů štítné žlázy, a proto mají také většinou pomalejší metabolismus než zdravý člověk.

Cvičení: Že cvičení stimuluje metabolismus, není žádná novinka. Aktivnější lidé mají rychlejší metabolismus, a spalují tak víc kalorií.

Biorytmus: I na denní výkyvy reaguje náš metabolismus velmi pružně. Kvůli dlouhému nočnímu hladovění je velmi citlivý například na ranní nálož sacharidů. Večer, kdy je třeba se připravit na spánek, se naopak metabolismus o něco zpomaluje.

Spánek: Nedostatek spánku vede ke zvýšené produkci hormonu ghrelinu stimulujícího chuť k jídlu a hormonu leptinu, který mozku hlásí pocit sytosti. Nevyspalí se proto cítíme hladovější a zasytíme se mnohem později.

Stres: Nejrůznější období krize nám nejen ničí nervy a ubírají energii, ale taky uvádí náš metabolismus do stavu pohotovosti. I tady bohužel platí – čím víc stresových hormonů v těle, tím horší spalování tuků.

Dobrá zpráva je, že je to všechno v našich rukou. Zkrátka a dobře: když budete v pohodě vy, bude v pohodě i váš metabolismus. Samozřejmě to platí i naopak – když bude váš metabolismus šlapat jako po drátkách, bude se cítit skvěle. Znáte domino? I malá změna k lepšímu často odstartuje další pozitivní změny, nezapomeňte.  

Nejdůležitější krok: začít. A takové jaro se k podobnému startu obzvlášť hodí.

Jarní únava – kdy se mění metabolismus?

I když nás jarní sluníčko a prodlužující se dny lákají ven, přibližně čtvrtina z nás si v tomhle období stěžuje na únavu a nedostatek energie. Dlouhá léta se mělo za to, že za jarní únavou stojí nedostatek vitaminu D. Nově ale vědci přišli s následující tezí: Za jarní apatii a únavu může i náš metabolismus. To, jak se na jaře mění světelné podmínky, totiž vede k metabolickým hormonálním změnám. Rovnováha mezi melatoninem a serotoninem se naruší, což způsobí únavu. Naše vnitřní hodiny a metabolismus proto obvykle potřebují dva až čtyři týdny, aby se přizpůsobily jaru a jeho světelným podmínkám.

Drobnými úpravami svého každodenního života můžete metabolické procesy svého těla snadno podpořit a vytvořit si tak podmínky pro další pozitivní změny. Otázkou zůstává: s čím začít? A které změny budou mít největší efekt?

Tři nejdůležitější složky zdravého metabolismu

Náš věk, pohlaví a vlivy okolního prostředí ovlivníme jen obtížně, na tom se asi shodneme. Existují ale tři faktory, které mají na náš metabolismus každodenně největší vliv. Jsou to naše strava, náš pohybový program a naše vnitřní hodiny.

1. Načerpejte zdravé palivo v podobě potravin bohatých na mikroživiny

Naše strava, a tedy to, čím zásobujeme své tělo, je pro fungující metabolismus naprosto zásadní. Živiny ho totiž stimulují a zajišťují hladký průběh procesů. Zatímco po konzumaci kaloricky vydatných, ale na živiny chudých potravin se budete se cítit malátní, apatičtí a bez energie (však si vzpomeňte na nedělní hostiny u babičky), strava bohatá na mikroživiny vás přirozeně nakopne. Po zdravém jídle nemusí totiž váš organismus vynakládat pro udržení tělesných procesů tolik energie jako třeba po kachně s knedlíkem od babičky a vy se tak cítíte lehčí a plní života.

Zaměřte se zejména na potraviny bohaté na mikroživiny, jako je zelenina, ovoce, luštěniny a bylinky, a každý den vypijte sklenici LaVity. Kromě více než 70 různých rostlinných potravin tak získáte i všechny důležité vitamíny a stopové prvky. Potraviny bohaté na vlákninu a bílkoviny také pomáhají zvyšovat termogenezi. To znamená, že část přijaté energie se opět uvolňuje ve formě tepla.

Ke zdravé stravě patří také dostatečný příjem vody. Voda je totiž základem téměř všech metabolických procesů a pomáhá tělu mimo jiné vylučovat toxiny. Dostatečný příjem tekutin podporuje metabolismus.

2. Denně se hýbejte

Jestliže se v každodenním životě moc nehýbeme, zleniví a zpomalí se i náš metabolismus. Naopak dostatek každodenního cvičení a sportu pomáhá metabolismus nastartovat. Je to proto, že metabolismus musí rychle dodávat energii z dostupných energetických zásob, což chápe jako výzvu. Poznáme to i podle toho, že náš metabolismus zůstává zrychlený ještě několik hodin po cvičení – říkáme tomu také „efekt následného spalování“.

Ale nebojte, nemusíte se potit každý den. Náš metabolismus je vděčný za každý pohyb. Úplně stačí, když použijete místo výtahu schody, nebo si prostě častěji vyjdete na procházku. Stačí dbát na to, abyste neseděli příliš dlouho, a máte vyhráno. Hlavní je být neustále v pohybu. Alespoň jednou za hodinu proto vstaňte a jděte se na dvě, pět nebo deset minut projít. Zařaďte do svého denního režimu i dostatek pohybu a uvidíte, že váš metabolismus bude šlapat jako hodinky.

3. Podpořte ho pravidelností

I metabolismus podléhá každodenním výkyvům. Ráno reaguje velmi rychle, jakoby byl rád, že se může konečně zas nastartovat. Večer po dlouhém dni bývá také trochu unavený a pomalý. Důvodem jsou naše vnitřní hodiny. Ty určují, kdy chceme být bdělí a aktivní a můžeme obzvlášť dobře čerpat své energetické zásoby, a kdy je naopak čas na odpočinek.

Klíčovým faktorem pro fungující metabolismus je proto naše denní rutina, tedy pravidelná doba jídla a spánku. Díky snídání ve stejnou dobu může metabolismus reagovat na přijatou energii a její zpracování mnohem rychleji. Když budete navíc chodit spát večer vždy ve stejnou dobu, tělo se rychleji „vypne“ a připraví na noc. Spánkové hormony se totiž uvolní rychleji a doba potřebná k usnutí se může výrazně zkrátit.

Příliš málo spánku může také zpomalit metabolismus i následující den. Je to hlavně proto, že tělo chce energii, kterou se mu nepodařilo doplnit v noci, načerpat následující den z kaloricky vydatných potravin. Produkuje proto víc hormonu ghrelinu, který podporuje chuť k jídlu. Výsledek? Podrážděnost, zvýšený pocit hladu a chuť na tučná a sladká jídla, která následně zatěžují metabolismus. Pravidelné ukládání ke spánku může pomoct tenhle začarovaný kruh rozetnout.

Faktory přispívající ke zpomalení metabolismu:

  • Cukr
  • Rychlá strava
  • Nepravidelné stravování
  • Nedostatečný pitný režim
  • Alkohol
  • Příliš málo spánku
  • Příliš málo pohybu

7denní wellness pro váš metabolismus

Chtěli byste pro sebe udělat něco dobrého, podpořit svůj metabolismus v jeho každodenní práci a mít konečně víc energie? Díky našemu e-booku plného tipů proberete za týden svůj metabolismus ze zimního spánku a připravíte ho na cestu k zdravému jaru plnému energie. Stáhněte si ho a začněte třeba už dneska.

Obsah