fbpx

Které potraviny jsou kyselinotvorné a které jsou zásadotvorné?

Naše látková výměna umí optimálně fungovat pouze v určité oblasti pH, a to v lehce zásadité. Abychom si ji udrželi a „nezakyselili“ se, máme k dispozici několik možností regulace. Ale ty nejsou nevyčerpatelné. Proto platí, že je dobré klást si při výběru potravin otázku, co nás zakyseluje. Věděli jste to? Naše tabulka kyselých a zásaditých potravin Vám ukáže, které zásadité potraviny Vám dělají dobře a působí proti překyselení.

Každé sousto a každý doušek, jež spolkneme, musí naše tělo zpracovat. Přitom probíhají nesčetné fyzikální a chemické procesy. Naše výživa spouští „reakce“ takříkajíc s naším tělem. Jak tyto reakce vypadají, to je u každé skupiny potravin jiné. Proto se potraviny dělí na dvě skupiny: kyselinotvornou a zásadotvornou. Aby se mohla neutralizovat kyselinotvorná potravina, musí se tělu poskytnout zásadité látky. Důležitou zásadou pro vyrovnání rovnováhy je například vápník, který tělo za tímto účelem uvolňuje z vlastních zásob.

Se zásaditou stravou k vyvážené rovnováze zásad a kyselin

Jestliže je v naší stravě obsaženo příliš mnoho zakyselujících potravin, může se vyrovnávací systém našeho těla dostat až na své limity – přebytečné kyseliny se ukládají a my se překyselujeme. Především když si pochutnáváme na velkém množství masa a dokonce si na závěr dáme ještě zákusek, vznikne v těle hodně kyselin a v našem hospodaření s kyselinami a zásadami může vzniknout zmatek. Proti tomu se dá bránit velkým množstvím zásaditých potravin. Důvod, proč účinkuje zásaditá strava: ukrývá se v ní mnoho zásaditých minerálních látek, které neutralizují přebytek kyselin a posouvají hodnotu pH zpět do zásadité oblasti. Abyste si mohli být jisti, měli byste vsadit na stravu obsahující nadbytek zásaditých látek. To znamená, že poměr zásaditých a zakyselujících potravin by měl být stále zhruba 80 ku 20. Tip: není tedy nutno kompletně vyškrtnout všechny zakyselující potraviny, stačí, když zásadotvorné potraviny, jako čerstvá zelenina, ovoce, saláty apod., budou tvořit základ Vašich zásaditých receptů. Jestliže zakyselující potraviny, jako např. celozrnné pečivo, jsou zároveň obzvláště bohaté na živiny, hovoříme o dobrých zakyselovačích. Potraviny jako sladké limonády nebo bílé pečivo se naproti tomu označují jako špatné zakyselovače, protože nedodávají téměř žádné živiny. Cukr reaguje sice neutrálně, ale při látkové výměně vylučuje přeci jen nepatrně kyselosti – cukr tedy nepřímo přispívá k překyselení. Pro odhad, jaký vliv mají potraviny na naše kyselé a zásadité prostředí, se používá hodnota PRAL (Potential Renal Acid Load). Tato hodnota popisuje, nakolik kysele nebo zásaditě působí 100 g kterého druhu potravin na naši látkovou výměnu a ledviny.

Tabulka kyselo- a zásadotvorných potravin: takto účinkují různé potraviny proti překyselení

Ale jen žádnou paniku: kvůli zdravé rovnováze kyselin a zásad nemusíte být hned závislí na číslech! Tato tabulka Vám dá přehled o účincích potravin. Rozmanitá strava s velkým množstvím především bylinek, ovoce a zeleniny s vodou jako nápojem znamená, že nebudete muset nic přepočítávat. Tabulka kyselino- a zásadotvorných potravin

Silně zásadotvorné: bylinky, listové saláty, zelenina, ovoce, ovocný ocet, ocet balsamico, syrovátka, brambory, divoké byliny, ovocné šťávy, zeleninové šťávy, minerální voda Slabě zásadotvorné: sušené ovoce, houby, luštěniny jako bílé fazole a sojové boby, med, kyselé zelí, bylinkový čaj Neutrální: oleje, např. olivový olej, lískové ořechy, mandle Slabě kyselinotvorné: mléko, trvanlivé mléko, smetana, tvaroh, přírodní jogurt, celozrnné pečivo, jáhly (celé zrno), chřest, růžičková kapusta, ořechy, hrách, zelený čaj, černý čaj Silně kyselinotvorné: : maso, husa, kachna, uzeniny, ryby, mořské plody, sýry, vejce, výrobky z bílé mouky, rýže, kola
Obsah