fbpx

Co pomáhá proti bolestem hlavy – 7 přírodních opatření a osvědčené domácí prostředky

Když Vám v hlavě tepe a pulzuje, nejsou tablety vždy tou nejlepší volbou. Vyzkoušejte, které jednoduché prostředky mohou často pomoci od bolesti stejně rychle – a jakou roli přitom může hrát výživa. Ať už ze stresu, při dlouhém soustředění nebo díky změně počasí, téměř každý měl někdy bolesti hlavy. Když to v hlavě bzučí, sáhnou mnozí automaticky po prostředku na tišení bolesti. Ale ne ve všech případech se musí bolest zvládat tabletami. Lehčí bolest hlavy se dá často utišit osvědčenými domácími prostředky. A i když se to při hrozných záchvatech migrény bez léků neobejde, existuje spousta pomocných opatření, která minimálně zlepší šanci, že se bolesti alespoň už neobjeví. Bolesti hlavy jsou pro lékaře velkou hádankou. Neboť odborníci rozlišují více než 300 různých druhů a příčiny nejsou ještě zdaleka objasněny. Nicméně jedno je jisté: u tématu bolestí hlavy se vyžaduje celostní přístup, který zahrnuje odbourávání stresu, zdravý životní styl a pohyb. . Důležité: při bolestech trvajících celý den příp. více dní nebo při velmi silných bolestech byste měli vyhledat lékaře a vyjasnit s ním možné příčiny. Sestavili jsme pro vás nejdůležitější tipy používané při bolestech hlavy. Ne každé opatření působí vždy a na každého. Ale vyplatí se vyzkoušet, co vám osobně dělá dobře.

Obsah

Těchto sedm tipů vám může pomoci při bolestech hlavy:

1. Olej z máty stojí za pokus

Máta peprná má jako léčivá bylina již delší dobu své pevné místo při léčbě bolestí hlavy. Specialisté z centra léčby bolestí hlavy v německém Kielu dokonce zjistili, že pokud se nanese mátový olej na čelo je účinek srovnatelný s běžným prostředkem na tišení bolesti s obsahem paracetamolu. Mátový olej aktivuje receptory chladu v pokožce a zdá se, že zmírňuje účinek určitých látek přenášejících bolest. Kromě toho olej ochlazuje, což navíc přispívá k uvolnění.

2. Jezte zásaditou stravu – a pravidelně

Především při migréně platí jedno z nejdůležitějších pravidel: dbejte na pravidelný denní režim a pravidelnost v jídle! Jídelní režim se stará o to, aby náš mozek mohl pracovat pokud možno bez stresu – a čím uvolněněji mozek pracuje, tím méně dochází k „chybným funkcím“, které nakonec napomáhají vzniku migrény. Dbejte proto každopádně na pravidelnou dobu jídla. Pravidelná doba jídla zabraňuje také kolísání hladiny cukru v krvi, jež může prokazatelně spouštět různé ataky bolesti. V ideálním případě se najezte během tří hlavních jídel dosytnosti, takže v době mezi jídly se neobjeví hlad a zabráníte tím pojídání různých sladkých svačinek. O přestávkách mezi hlavními jídly potom může tělo lépe potírat záněty, o kterých se diskutuje jako o jedné z příčin migrény. [white_box]Náš stravovací tip: Dbejte na to, abyste jedli převážně zásaditou stravu obsahující hodně zeleniny, ovoce, čerstvých bylinek, celozrnných výrobků, ořechů a zdravých olejů, které nejenže stabilizují hladinu cukru v krvi, ale zásobují organismus důležitými živinami. Především zelenina dodává i jako je hořčík a draslík, které zbavují tělo překyselení. [/white_box]

3. Je to lepší bez mléka, histaminu či glutamátu? Vyzkoušejte to!

Při migréně neexistuje žádná dieta, ani neexistují potraviny, které tyto bolesti obecně spouštějí. Každé tělo reaguje rozdílně a existují naprosto individuální spouštěče. Přesto se jako o možných původcích diskutuje především o těchto čtyřech věcech:
   • Glutamát: u citlivých osob může glutamát podpořit bolest hlavy. Zvýrazňovač chuti se skrývá často ve zmražených potravinách, asijských pokrmech, omáčkách a kořenících směsích.
   • Histamin: dlouho vyzrávané potraviny jako tvrdý sýr, uzené masné výrobky, ale i alkohol, jako červené víno a pivo, obsahují obzvláště velké množství histaminu, na který citlivé osoby často reagují bolestí hlavy.
   • Cukr: jezte pokud možno co nejméně cukru. Cukr způsobuje silné kolísání hladiny cukru v krvi, jež může způsobit ataky migrény.
   • Kravské mléko: obsahuje galaktózu, stavební kámen cukru, jež v našem těle podporuje záněty a oxidační stres – oba faktory, které hrají roli při bolesti hlavy. Tip: fermentované mléčné produkty jako jogurty a sýry obsahují výrazně méně galaktózy než mléko a tělo je může lépe snášet.

4. Věnujte se prevenci a zůstaňte aktivní

Nepodceňujte účinek malé vycházky! Již čtvrthodina pohybu uvolňuje napětí hlavy a šíje, ale čerstvý vzduch také dodává tělu kyslík, což často zmírňuje potíže. Při migréně může pohyb působit preventivně. Výzkumná pracovnice Emma Varkey ze Švédska vyhodnotila za tímto účelem data 68.000 účastníků. Výsledkem bylo, že ten, kdo se hýbe málo nebo vůbec ne, trpí častěji bolestmi hlavy než ten, kdo se aktivně věnuje sportu. Kromě toho Emma Varkey vysledovala, že pacienti trpící migrénou se často sportu vzdají ze strachu, že spustí novou ataku této nemoci. Dotčené osoby měly absolvovat speciální zmírněný sportovní program, čímž se ve velkém počtu snížily symptomy onemocnění (Varkey et al, 2008).

5. Přírodní domácí prostředek při bolesti hlavy: zázvor

V přírodním léčitelství se zázvor považuje za prostředek ke zmírnění bolesti. Nejlépe bude, když si sami vyzkoušíte, zda na vás má tento ostrý kořen vliv: na jeden šálek čaje potřebujete kousek bio zázvoru. Nastrouhejte asi 1 cm kořene a povařte jej se šálkem vody. Nechte louhovat několik minut – pijte po malých doušcích a užívejte si to! Pokud chcete, můžete jako alternativu nastrouhat zázvor do jogurtu nebo ovocné šťávy. Strouháním se uvolní víc kvalitních éterických olejů.

6. Dobrá hydratace? Pijte vodu

Ne každému to pomůže, ale někomu mohou doplněné zásoby vody ztišit bolesti hlavy. Optimální je vypít zhruba 2 až 2,5 litru vody denně. Hlavně ve stresu nebo při velmi vysokých teplotách si dejte pozor na to, zda toto množství zvládnete – nebo zda by vám lépe prospělo vypít ještě o jednu nebo dvě sklenice vody více.

7. Uvolněte si mozek

To, že stres může vést až k bolestem hlavy, není žádná novinka. Stres nevede pouze k tvorbě stresových hormonů, ale i ke zvýšenému svalovému napětí, což může napomoci vzniku bolestí. K dlouhodobé léčbě bolestí patří proto i odbourávání stresu. Autogenní trénink, meditace, uvolňovací techniky, ale i akupunktura mohou přispět k tomu, že se budeme cítit lépe a naše napětí, i v mozku, klesne. Při chronických bolestech hlavy lze rychle a jednoduše provést mnoho cvičení i během všedního dne. Také dostatek spánku je nesmírně důležitý pro regeneraci mozku. Zde najdete mnoho tipů pro zdravý spánek.
Obsah