fbpx

Jak vstát ráno s úsměvem? 10 tipů pro lepší vstávání

Co vy a vstávání – jste spíš skřivan, nebo sova, hm? Zatímco skřivani ráno vylétnou z postele plni života často ještě před budíkem, sovy jen pomalu rozlepují oči a jejich první kroky míří ke kávovaru. Škola ani práce se ale na to, že byste si rádi ještě chvíli pospali, většinou neptá. Taky je pro vás ranní vstávání každodenní boj? Díky těmhle deseti tipům budou vaše rána příjemnější, i když nejste tak úplně ranní ptáče.

1. Vstávání vylepší spánkový režim

Jeden den v devět večer, druhý den až v jednu v noci. Pokud chodíme na kutě takhle nepravidelně, nejsou naše vnitřní hodiny v rovnováze, to dá rozum. Proto je důležité zvyknout si na určitý spánkový režim, a ten pak dodržovat i o víkendech. Pracujete na směny? Pak to budete mít s režimem o dost složitější. Zkuste se ale zaměřit na následující body a uvidíte, že se vám bude vstávat líp.

2. Nespěte ani moc krátce, ani moc dlouho

Únavu nezpůsobuje jen krátký spánek, ale i ten příliš dlouhý. Kdo pravidelně spí déle jak osm hodin, taky se necítí být v lepší kondici. Moc dlouhý spánek má naopak za následek zvýšené riziko nadváhy, zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a vyšší riziko srdečních a oběhových onemocnění.

3. Vstaňte dřív, i když se vám nechce z postele

Patříte mezi ty, kteří se probudí a pak musí spěchat, protože mají málo času před odchodem do zaměstnání nebo do školy? Udělejte něco pro sebe a vstávejte zásadně o deset minut dřív. Těch několik pár minut navíc vás této nepříjemné ranní honičky zbaví. Upřímně? Jestli jste šli do postele pozdě, o pár minut delší spánek vás stejně nijak nezachrání.

4. Skoncujte s posouváním budíku

Opakované vyzvánění budíku – kdo by ho neznal? Potáhnout po displeji a nadělit si dalších pět minut spánku… a pak ještě jednou pět minut… a ještě jednou. Je to přece tak lehké! Někdo nemůže na takové vstávání dopustit, ba je na něm přímo závislý. Pro tělo to ale není nic dobrého. To se s přerušovaným pětiminutovým spánkem vypořádává jen těžko. Důsledkem takového způsobu vstávání pak může být velká únava a vyčerpanost během celého dne. Takovýhle „šlofíček“ může mít ale ještě jednu nevýhodu: opakovaným vypínáním budíku si můžeme vytvořit odmítavý postoj ke vstávání. Posouváním budíku vlastně neustále smlouváme sami se sebou o další milostivou lhůtu spánku. To může vést k negativním pocitům ještě před samotným aktem vstávání a zvyšuje to nebezpečí, že se dostaneme do časové tísně, čímž se zbytečně stresujeme.

Jak se tohohle zlozvyku zbavit?

Nastavte si budík na takovou dobu, kdy obvykle skutečně vstáváte, tedy na ten nejzazší možný okamžik. Mobil nebo budík položte na úplně druhou stranu ložnice. Až začne ráno zvonit, budete muset chtě nechtě vstát z postele. A ještě jeden důležitý krok. Prostě se před usnutím rozhodněte, že při prvním zazvonění vstanete svižně a s úsměvem. Poslední myšlenka před usnutím je i tou první ranní – skutečně to funguje!

5. Protáhněte se

Příjemnější přechod z říše snů do plného probuzení řeší i následující tip: nastavte si dvoje zvonění s dvouminutovým odstupem. Rozhodně ale nespěte dál, jak řešíme v předchozím bodě – ba naopak – pomalu se probouzejte. Zahýbejte prsty u nohou, chodidly a vydatně si protáhněte celé tělo.

Ta to dělá správně: pohyb a protažení před samotným vstáváním zlepšuje prokrvení a probouzí
Ta to dělá správně: pohyb a protažení před samotným vstáváním zlepšuje prokrvení a probouzí

Probouzí se spolu s vámi i nějaký čtyřnohý parťák? Okoukejte to od něj. Jestli bychom se od našich psích a kočičích mazlíčků měli něčemu naučit, pak je to právě protahování. Kočka i pes se instinktivně protáhnou po každém schrupnutí, ani rychlý výskok z pelíšku jim nedělá problém. Prokrvené a připravené k výkonu jsou totiž jak svaly, tak mozek.

6. Nezapomeňte na větrání

Kdo se někdy probudil v místnosti se zavřenými okny, ten určitě dobře víte, jak je vzduch v místnosti po ránu vydýchaný. Ideální je tedy po ránu dobře vyvětrat a zajistit našemu tělu dostatek kyslíku, který potřebujeme k tomu, abychom se vzbudili. Nemusíte větrat dlouho, bohatě postačí otevřít okno na pět minut. Kratší a intenzivní větrání je lepší než nonstop otevřená ventilačka.

7. Voda vás po ránu nastartuje

Věděli jste, že během spánku přijde naše tělo až o litr tekutin? Abychom ráno aktivovali látkovou výměnu, trávení a funkci ledvin, je ideální, když hned po probuzení vypijeme sklenici vlažné vody. Extra nášup energie nám zajistí i lžíce jablečného octa a čajová lžička medu, které necháme rozpustit ve vodě. Zvláštní představa? Opravdu to chutná lépe, než se může na první pohled zdát, určitě to zkuste.

8. Správná snídaně je důležitá

Snídaně by měla doplnit zásoby energie v těle, díky které jsme lépe vyzbrojeni na celý den. Obzvlášť zásoby sacharidů jsou ráno prázdné. Než abychom je doplnili přeslazenými cereáliemi, měli bychom sáhnout po zdravějších alternativách. Recepty a nápady pro vyváženou snídani, která vám zajistí zdravý start do nového dne, nejdete třeba tady.

9. Dejte si každý den LaVitu

Zaopatřit ráno tělo všemi důležitými vitamíny, minerálními látkami a stopovými prvky, to je nejlepší základ pro úspěšný den. Nedáte ráno ani ránu bez oblíbeného freshe? LaVita ho s přehledem strčí do kapsy. Nejenže je příjemně ovocná, takže je skvělá i v jogurtu, podmáslí nebo v müsli, ale hlavně je plná vitaminů a minerálů. Ty navíc nejsou syntetické, ale pochází z plně vyzrálého ovoce, zeleniny a dalších přírodních surovin té nejlepší kvality, takže se optimálně vstřebávají a ještě lépe působí. Vitamíny C, B2, B12 a B6 přispívají ke snížení únavy. Železo, selen a zinek podporují imunitní systém a biotin, kyselina listová a niacin přispívají k zdravému duševnímu rozpoložení.

10. Natankujte ranní slunce

Chce ráno nastartovat svůj metabolismus? Pak byste si měli po snídani dopřát pořádnou ranní procházku. Jedna americká studie dokazuje, že ranní světlo obzvlášť podněcuje metabolismus a látkovou přeměnu. Vybrané osoby, které absolvovaly ranní procházku, měly již po prvním týdnu menší BMI než ti, kdo se ráno neprocházeli. Tohoto pozitivního efektu dosáhneme již 20minutovou procházkou. Což je skvělá zpráva, že? Jestli nepatříte mezi milovníky ranního cvičení, příjemná ranní procházka vám ho může bez problémů nahradit.

Obsah