fbpx

Fotit si jídlo a tak hubnout? Skutečně to funguje!

Když jde o naše jídlo, rádi si občas trochu namlouváme. Říkáme věci jako „Už jen malý kousek…“ Tak si ale jen lžeme do kapsy. Tým vědců nyní objevil trik, jak se velmi jednoduše a skoro mimochodem dopracovat k vědomější konzumaci jídla a dokonce i ke zhubnutí: stačí si své jídlo fotit!

Než začnete jíst, prostě si své jídlo vyfoťte – pomůže Vám to hubnout! Fotky nemusíte nikomu ukazovat a už vůbec ne zveřejňovat. Musíte jen fotograficky zaznamenat, co všechno přes den sníte, včetně svačinek. Patří k tomu i limonády, latte macchiato nebo večerní pivo. Základ je takový: Američtí vědci z týmu Mary Cluskeyové zjistili, že lidé jedí vědoměji a méně, pokud si svou porci před konzumací vyfotí.

Inspirací byl problém z výživové poradny

Nápad pochází z výživové poradny – mnozí lidé, kteří chtějí zhubnout, přikrášlují své stravovací návyky při rozhovoru s lékařem nebo dietním poradcem, vysvětluje Mary Cluskeyová. To je zcela přirozené. Navíc je pro laika těžké správně odhadnout váhu pokrmů. Proto je skoro nemožné stanovit faktický denní příjem kalorií a živin jen na základě rozhovoru. Nelze pak dávat konkrétní a správné rady ke zlepšení. Ve výživových poradnách je proto běžný postup, že se jídlo fotografuje a následně společně analyzuje. Zlepšuje se tak povědomí klientů o velikosti porcí a počtu kalorií.

Vyfoťte své jídlo a zhubněte jen díky tomu

Fascinující na celé studii je ale jiný poznatek: i když výsledky své fotografické snahy uvidí jen fotograf sám, má to vliv na jeho stravovací návyky! Jídlu se věnuje soustředěněji, jí vědoměji a většinou si také chystá menší porce. Když se na konci dne díváte, co všechno jste měli na talíři, máte podobný pocit jak při pohledu do zrcadla. Najednou si všimnete, že ta porce těstovin byla přece jen dosti velká nebo že řízek nenechal na talíři vůbec žádné místo pro zeleninu. Zkuste to sami!

Je to jednoduché:

1. Rozhodněte se, že po dobu tří dnů budete fotit vše, co jíte a co obsahuje kalorie. To jsou samozřejmě hlavní jídla, ale také svačinky a pochutiny jako čokoláda, sušenky nebo chlebíček. Stejně také kalorické nápoje – limonády, džusy, latte macchiato, cappuccino, pivo atd. 2. Každý večer se podívejte na fotografie a zamyslete se nad svým dnem. Snědli jste toho víc, než jste měli v plánu? Daří se Vám jíst 5 porcí ovoce a zeleniny? Jaký podíl mají prázdné kalorie jako těstoviny, chléb nebo sladkosti? 3. Po třech dnech byste měli sami pro sebe učinit závěr. Pokud si myslíte, že s pomocí této metody jíte vědoměji a zdravěji, pak pokračujte! Uvidíte, že postupně začnete jen tak mimochodem hubnout – jen proto, že lépe vnímáte sami sebe. Přeji Vám hodně zábavy a úspěchu!
Obsah