fbpx

Pět kroků k posílení imunitního systému dětí

U dětí je obzvláště důležité, aby dobře fungovaly jejich obranné schopnosti. Zde se dozvíte vše o tom, jak jejich imunitní systém naučit se co nejlépe bránit infekcím. Ukážeme vám tréninkový plán v 5 krocích, přesně tak, jak to dětský imunitní systém miluje.

Číhají všude: protivní spouštěči rýmy, viry a bakterie, které útočí na tělo a zdraví. A jako rodiče jste si toho již určitě všimli: 10 až 12 infekcí za rok je docela běžné. Přesto můžete udělat něco pro to, aby se rýma a chřipková infekce trochu omezily. Nejlepší tipy pro rodiče:

Imunitní systém se trénuje v 5 krocích

1. Pohyb a čerstvý vzduch

Studený déšť, vítr nebo ledový chlad: máte strach, že se Vaše dítě teď opravdu nachladí nebo nakazí? Opak je pravdou! Především při špatném počasí ve studeném ročním období byste Vy a Vaše děti měli trávit denně trochu času venku. Protože čerstvý vzduch posiluje dětský imunitní systém. Důležité je samozřejmě správné oblečení: nejlépe několik vrstev jako cibule, potom se dá rychle něco svléci, když se člověk začne potit. Trochu pohybu udržuje kromě toho látkovou výměnu v chodu a rovněž působí pozitivně na imunitní systém. Protože běhání, skákání a dovádění děti nejen velmi baví, ale tvoří se přitom i látky, které zvyšují pohodu a dobrý zdravotní stav – a které naopak působí proti stresu, jenž oslabuje imunitní systém. A navíc: minimálně od dubna do října se slunce stará o to, abychom si tvořili dostatek vitamínu D, jež podporuje normální funkci imunitního systému (viz následující bod).

2. Zdravá výživa

Zdravá a vyvážená strava obsahuje vše, co imunitní systém potřebuje. Obranyschopnost se nejvíce raduje v těchto případech:

Nezapomíná se pít:

Mnoho rodičů dává pozor především na to, co jejich děti jedí. Pro naše obranné síly je ale rozhodujícím faktorem i dostatek tekutin. Neboť pouze s „řídkou“ krví mohou být malé obranné buňky rychle v místě nasazení. Ideálně: voda, voda se šťávou/džusem nebo i čaj. Nejste si jisti, kolik má Vaše dítě vypít? Výzkumný ústav pro výživu dětí doporučuje pro jednoleté děti cca 600 ml, pro pětileté děti zhruba 800 ml a pro desetileté kolem 1 litru denně.

Hodně ovoce a zeleniny:

Vybírejte nejlépe sezónní a regionální ovoce a zeleninu, která je bohatší na živiny než druhy, které přicestovaly zdaleka. Vaše děti potřebují pro zdravý imunitní systém v podstatě ty samé živiny jako dospělí. A je jich celá řada: vedle vitamínu C a zinku také vitamín D, měď, železo, kyselina listová, vitamín B12 a B6. Čím pestřejší je strava Vašeho dítěte, tím více těchto živin přijme.
  • Vitamín D podporuje imunitní systém (Bikle, 2009). Vitamín se tvoří přes pokožku pomocí slunce. V zimě je ale záření přeci jenom příliš malé. Německá společnost pro výživu (DGE) zjistila, že kolem 60 % obyvatel nemá dostatek vitamínu D. To, jaké potraviny jej obsahují nejvíce, jsme pro Vás sestavili zde. Jasně, pokud slunce praží, je nutná ochrana. Kdo používá krém proti slunci i v přechodné době, měl by dbát ještě více na vyváženou stravu a jíst potraviny bohaté na vitamín D.
  • V ideálním případě by mělo být množství zeleniny ještě o něco větší než množství ovoce, neboť zelenina obsahuje v průměru ještě více látek podporujících zdraví. Bohužel většina dětí nesní doporučené množstvípěti dětských hrstí plných ovoce a zeleniny denně. Zeleninu děti nemají rády? Přesto neškrtejte mrkev, brokolici & spol. hned z jídelního plánu. Nabízejte odmítané druhy pořád dokola, jednou v syrovém stavu, někdy jako krémovou polévku, také opraženou nebo zapečenou.

Celozrnné pečivo pro střevo:

Velká část našeho imunitního systému se ukrývá ve střevě. A i když nebyly přesné mechanismy ještě zcela rozpoznány, hraje naše střevo pro zdraví ještě větší roli, než se dosud myslelo. A tohle střevu chutná: vláknina z celozrnného pečiva, hnědé rýže nebo celozrnných těstovin. Kromě toho fermentované potraviny, jako přírodní jogurt.

3.Silní na duchu mají silné obranyschopné látky

Kinder-Immunsystem_starke-Abwehrkraefte Dlouhý den ve školce nebo v družině, odpolední akce a tlak na výkon ve škole – již i děti mohou být ve stresu. Jsou-li stresu vystavovány trvale, vytváří jejich tělo přesně stejné stresové hormony (kortizol) jako u dospělých, jež prokazatelným způsobem oslabují obranyschopnost. Starejte se proto dobře o to, aby Vaše děti měly každý den trochu času na odpočinek. Půl hodiny příjemného čtení v náruči maminky nebo babičky, jednoduše se pomazlit na gauči nebo i jen se trochu přes den zasnít – malé přestávky a hodně lásky posilují ducha a zdraví

4.Zničit každý zárodek? Raději ne!

Má-li náš imunitní systém dobře fungovat, potřebuje trochu špíny. Přehnaná hygiena je proto chybou a dává prostor alergiím. To dokládají v současnosti četné výzkumy. Samozřejmě je důležitá určitá míra čistoty, trocha prachu nebo nečistot ale trénuje dětský imunitní systém. Každodenní kontakt s vetřelci všeho druhu působí takřka jako malé očkování – obranné buňky se přitom učí a příště zareagují o to rychleji. Agresivní čisticí prostředky a dezinfekční mýdla nejsou tedy – kromě norovirů – nutné. Lepší je běžné mýdlo a přírodní čisticí prostředky jako ocet. [blue_box] Zastavení virů: 2 věci, které pomohou ihned Mýt si ruce: Není to žádné tajemství, ale mytí rukou je nejlepší ochrana před nakažením. Dobře větrat: V teplých místnostech rejdí tisíce virů. Proti tomu pomáhá 5-minutové nárazové větrání, nejlépe několikrát za den.[/blue_box]

5.Dostatek spánku

Dbejte na to, aby Vaše děti dostatečně spaly. Zdravý spánek pomáhá podporovat imunitní systém Vašeho dítěte. Výzkum ukázal, jak reaguje imunitní systém špatně spících osob na očkování. Výsledek: kdo dobře a dostatečně spal, vytvořil si výrazně více obranných látek proti nemoci než ten, kdo měl příliš krátký noční odpočinek. Samozřejmě je potřeba spánku u každého dítěte jiná, ale existují směrné hodnoty, podle kterých je možné se orientovat. Průměrná délka spánku u dětí
1 – 2 roky  12,5 hodin
3 – 5 let  11,5 hodin
6 – 13 let  10 hodin
14 – 17 let 9 hodin

Posílení imunitního systému u miminek

Každá maminka poskytuje svému miminku důležité útočiště, jež její děťátko chrání v prvních měsících před mnoha nemocemi. Navíc je i mateřské mléko cenným dodavatelem obranných látek, dokud si malý človíček nevytvoří svůj vlastní imunitní systém.

Už je zase nemocné?

Vaše dítě chytlo infekci? Jasně, pro rodiče i dítě je to náročné. Ale konec konců je to dobré pro imunitní systém. Teď si může zase opravdu natrénovat, jak být ještě silnější a průbojnější.  
Obsah