fbpx

Imunitní systém v létě: Jak si maximálně užít dovolenou a zůstat zdraví?

Letní dovolená ve zdraví

Věděli jste, že každý desátý člověk během dovolené onemocní? Zasloužený odpočinek, říkáte si? Tak to často ani náhodou! Taková nemoc v době dovolené je nejen neuvěřitelně nepříjemná, ale pokud se nám to stává častěji, dost možná volá naše tělo o pomoc.

Možná se letos nechystáte cestovat úplně někam do dalekých krajin, určitě už ale přemýšlíte, jestli si někam vyjedete, nebo strávíte zaslouženou dovolenou hezky v pohodlí domova. Jak to ale udělat, abychom si o dovolené opravdu odpočinuli? Spousta z nás se totiž právě během volna potýká s nejrůznějšími neduhy: bolestmi hlavy, břicha, rýmou, úplným vyčerpáním – a to vše se rok co rok opakuje. Za tím vším se skrývá složitá interakce našich tělesných funkcí. Významnou roli hrají také psychosomatické faktory. Pro to, aby se naše dovolená skutečně stala tím nejkrásnějším časem v roce, můžeme ale hodně udělat.

Každodenní stres oslabuje imunitní systém

Jak to, že během každodenního stresu fungujeme bez problémů, zdánlivě se těšíme dobrému zdraví, a pak nás na dovolené skolí nemoc? Příčinu hledejme v našich hormonech, konkrétně stresových hormonech adrenalinu a kortizolu. Ty zajišťují, že se v akutních stresových situacích můžeme plně soustředit a jsme fyzicky připraveni na rychlou reakci.

Současně však tyto stresové hormony snižují aktivitu imunitního systému. Teprve když se stres uklidní, tělo se opět soustředí na boj proti patogenům. Tato takzvaná imunitní odpověď se projevuje kašlem, rýmou a dalšími klasickými příznaky nachlazení.

Stres tedy může způsobit, že dlouho potlačované nemoci propuknou opožděně. Jakmile se uvolníte, váš imunitní systém začne pracovat na plné obrátky. První a nejdůležitější rada tedy zní: Snižte stres. A to nejen kvůli dovolené, na kterou se vydáte jednou nebo dvakrát za rok. Ale ideálně trvale.

Pozor: I dovolená může být stres

Balit kufry, zajistit péči o domácí mazlíčky nebo třeba o rostliny, nezapomenout na hračky pro děti, stihnout letadlo, najít hotel a současně informovat všechny doma – taková dovolená může být sakra náročná záležitost! Snažte se proto svou dovolenou neplánovat do posledního detailu. Ideální je vzít si před dovolenou a několik dní po ní pár dní volna navíc.

Tipy pro silný imunitní systém v létě

Vyhýbejte se přílišnému slunění

Je známé, že slunce má zásadní vliv na naše zdraví a psychiku. Například náš tělo dokáže pod vlivem slunečního záření vytvářet v kůži důležitý vitamin D. Pokud však zůstanete příliš dlouho na slunci, převládají negativní následky. Nadměrné vystavení slunečnímu záření oslabuje naši imunitu. Starým známým jevem jsou opary, které se objevují, když jsou postižení příliš dlouho na slunci. Pokud jste nachlazení, větší slunění ho může ještě zhoršit.

Vyměňujte propocené oblečení

Jestli se v letním vedru hodně potíte, mějte vždy po ruce náhradní tričko. Mokré oblečení způsobuje nekontrolované ochlazování těla, což zvyšuje náchylnost k infekcím. Přechod z horkého venkovního prostředí do klimatizovaných prostor představuje pro náš organismus šok z chladu.

Pijte hodně tekutin

Horko, suchý vzduch, klimatizace a větráky, to všechno jsou faktory, kvůli kterým nám v létě hrozí dehydratace. Ta je obzvlášť nebezpečná pro naše sliznice. Pokud totiž nejsou dostatečně vlhké, mohou viry a další patogeny snadno proniknout do našeho organismu. Zatímco za mírných dnů stačí vypít 1,5–2 litry tekutin, v létě může být potřeba i 3–4 litry denně. Zejména starší lidé často žízeň necítí a měli by pít i tehdy, když nemají žízeň. Pomoci může jednoduché pravidlo: Pokud (jako zdravý člověk) chodíte na toaletu zhruba každé dvě hodiny, váš pitný režim je zcela v pořádku.

Nepijte ale studené nápoje

I když je lákavé vypít se v horku sklenici báječně ledové vody nebo ledového čaje, žádné ochlazení nám to nepřinese. Naopak, náš organismus musí totiž tvrdě zapracovat na tom, aby studený nápoj ohřál na tělesnou teplotu, což nás nakonec ještě více zahřeje. Mimo to může studený nápoj usnadnit virům cestu do dýchacích cest. Mnohem lepší je vzít si příklad třeba ze samotných beduínů. Ti se totiž v pouštním horku osvěžují teplým čajem.

Využijte bohatství přírody

V létě je nabídka čerstvých a zdravých potravin nepřekonatelná: jahody, třešně, rajčata, papriky, křupavý salát – až je příště objevíte někde na trhu, neváhejte, určitě po nich sáhněte. Nezapomeňte si dopřát také vaši pravidelnou dávku LaVity. Vitamíny a minerály, které ovoce a zelenina obsahují, působí na imunitní systém velmi blahodárně.

Obsah