fbpx

Mýtus o jarní únavě – co je za tímto každoročním úbytkem energie?

Konečně jsou dny zase delší a příroda se pomalu probouzí ze zimního spánku. Kdo ale při tomto jarním probouzení jen zívá únavou, ten má problém. Toho se zmocnila jarní únava. Ale co to má s tímto fenoménem skutečně co do činění?

Jarní únava – tato sezónní ztráta energie, jejíž existenci ostatní, kteří touto únavou netrpí, stále ještě zpochybňují – skutečně existuje! Únava, ztráta energie, potíže s krevním oběhem a potíže se soustředěním jsou nejčastější obtíže. Také bolesti hlavy a závratě se objevují častěji. Mnohem více trpí jarní únavou ženy než muži.

Když stoupá venkovní teplota, klesá krevní tlak

Za spouštěče jarní únavy se počítá vícero faktorů. Se stoupající venkovní teplotou se upravuje i naše tělesná teplota. Místo toho, aby se cévy zužovaly, aby došlo k co nejmenší ztrátě tělesného tepla, klesá při vyšších venkovních teplotách v těle krevní tlak. Cévy se rozšiřují, i když jen minimálně. Kvůli klesajícímu krevnímu tlaku se cítíme bez sil a trpíme závratěmi.

Hormonální soustava v zimním spánku

Dalším faktorem, který způsobuje nástup jarní únavy, je náš hormonální systém. V temných zimních měsících stoupá produkce spánkového hormonu melatoninu. Tento hormon vzniká v šišince v nadvěsku mozkovém a jeho hladina v krvi se zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, světlo naopak snižuje tvorbu tohoto hormonu. Melatonin reguluje náš rytmus spánku a bdělosti, je vždy závislý na délce dne a intenzitě světla. Na jaře, když se dny prodlužují, by se měla produkce melatoninu vlastně snižovat, a naopak by měla stoupat tvorba serotoninu, hormonu „dobré nálady“, který způsobuje pocit bdělosti, ostražitosti a klidu. Mělo by to tak být – avšak hormonální soustava je bohužel někdy trochu zpomalená. Než si zvykne na přibývající světlo a prodlužující se dny, může tato fáze trvat několik týdnů až jeden měsíc. Obzvlášť u lidí, kteří se v této době pohybují více uvnitř než na čerstvém vzduchu, u těch se tento proces prodlužuje. A k tomu ještě změna času, která uvede hormony do perfektního chaosu.
jarní procházka
Pohyb na čerstvém vzduchu a v přírodě je s jistotou nejpříjemnější lék proti jarní únavě.

Tipy proti jarní únavě: podpora prokrvení

Abychom rozhýbali krevní oběh a zvýšili krevní tlak, doporučujeme skotské střiky. Střídání teplé a studené vody má pozitivní účinek na prokrvení; díky tomu se cévy rychleji zužují a zase rozšiřují. Cévy jsou pak pružnější a mohou cíleněji reagovat na kolísání teploty. Skotské střiky si můžete dopřát i v pohodlí svého domova. Prostě a jednoduše po jedné minutě sprchování teplou vodou si dopřejte sprchu studenou. Rozdíly teplot by přitom měly být co možná největší. Začátečníci by ale měli postupovat pozvolna a nejlépe začít se sprchováním nohou či paží. Masážní střiky by měly být zakončeny sprchou studenou.

Načerpejte vitální látky

Právě v zimě jíme častěji tučnější a cukr obsahující jídla než ve zbytku roku. Skutečně čerstvé, regionální druhy ovoce a zeleniny jsou v tomto období jen zřídka k mání. Zimní druhy zeleniny sice zažívají svou renesanci, ale na našem jídelníčku se objevují stále ještě jen výjimečně. Z celkového pohledu to na začátek jara není dobrá výchozí situace pro naši látkovou výměnu a naše hospodaření s hormony. Proto je třeba upozornit na to, abychom jedli co nejvíce potravin bohatých na vitální látky!

Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu

I když se to zdá být těžké a raději bychom se protahovali na pohovce – čerstvý vzduch a pohyb jsou důležitými bojovníky proti jarní únavě. UV paprsky slunce podněcují produkci serotoninu. Důležité ale je, že tyto paprsky je třeba také „vidět“, to znamená vyjít si častěji ven bez slunečních brýlí (ale nikdy se nedívejme přímo do slunce). Optimální jsou procházky nebo jízda na kole. A zcela upřímně – existuje snad lepší a hezčí způsob, jak přemoci jarní únavu, než být v přírodě?    
Obsah