fbpx

Jen žádnou nervozitu: těchto 7 tipů Vám pomůže k většímu vnitřnímu klidu

Žaludek jak na vodě, roztřesené ruce, zrychlený tep a neklid – s nervozitou se jistě už setkal každý z nás. Tam, kde je nervozita každodenním jevem, ovšem významně omezuje životní kvalitu. Máme pro Vás 7 tipů, s jejichž pomocí můžete zmírnit svou nervozitu a svůj neklid.

Dobrá stránka nervozity

Stejně jako stres je i nervozita přirozeným mechanismem, který slouží pro naši ochranu. Nervózní jsme v okamžicích, které jsou v našem životě významné. Určitá bazální nervozita v náročných situacích ostří naše smysly a zvyšuje naši pozornost. Ve stresové situaci před zkouškou nebo veřejným vystoupením může být „profesní“ nervozita i výhodou. Nervózní jsme také v pozitivních okamžicích – například když jsme čerstvě zamilovaní. Srdce bije o závod, máme vlhké dlaně a stažený žaludek.

Odvrácená strana vnitřního neklidu

Zdravá nervozita se ale také může zvrhnout. Věda dodnes neodhalila důvody, proč se tak děje. Pravděpodobně je důvodů hned několik. Faktem ale je, že lidé, kterým se nervozita a neklid stanou každodenními průvodci, žijí pod velkým tlakem. Pokud tento stav neodezní, nevede trvalá nervozita již ke zvýšení pozornosti, ale k symptomům jako jsou podrážděnost, netrpělivost, strach a nejistota. Těchto 7 tipů a strategií Vám pomůže účinně čelit nervozitě.

Tip 1: dobrý spánek

Špatné spaní může být spouštěčem nervozity a neklidu. Naše tělo potřebuje zdravý spánek, aby si odpočalo a zařadilo a zpracovalo zážitky toho dne. Pokud trpíte nervozitou, můžete zdravým spánkem položit základ pro pohodový a bezpečný den. Pokud jste vyspaní a odpočatí, můžete v klidu čelit nečekaným situacím. Zde čtěte, co můžete udělat pro svůj zdravý spánek.

Tip 2: dopřejte si koupel

Koupel (celková nebo jen koupel nohou) může mít velmi uvolňující účinek. Klasickou přísadou do relaxační koupele je levandule. Ale také meduňková, kozlíková nebo vlastnoručně připravená citronová koupel mohou mít pozitivní vliv na Váš stav mysli. Vezměte 5–8 bio-citronů, rozčtvrťte je a naložte je na hodinu do teplé vody. Poté je vymačkejte do své koupele a přidejte i vodu, ve které se citrony louhovaly. Vitamín C obsažený v citronu má sice spíše povzbuzující efekt (a podporuje zdraví), éterické oleje citronu jsou ale uklidňující.

Tip 3: zhluboka se nadechněte

Dechové a relaxační cviky jsou výbornou metodou proti neklidu a nervozitě – a to jak preventivně, tak v akutních případech. Kurzy progresivní svalové relaxace dle Jacobsena, meditace nebo autogenního tréninku lze dnes navštěvovat skoro všude. Zkuste tento cvik: Pokud jste často nervózní, pokuste se vnitřně zastavit, zhluboka se nadechnout až do břicha a zas vydechnout. Vědomě dýchejte, položte si ruku na břicho a kontrolujte, že se při nádechu nezvedá jen hrudní koš, ale především také Vaše břicho. Často stačí dvě až tři minutý tohoto vědomého dýchání do břicha, abyste byli klidnější a uvolněnější.

Tip 4: léčivé byliny pro lepší uvolnění a duševní klid

Přírodní léčitelství zná celou řadu léčivých bylin, které zklidňují při nervozitě. Kozlík a chmel jsou asi nejznámější uklidňující dvojicí: kyselina valerová z kozlíku a éterické oleje chmele mají relaxační a uklidňující účinek. Pomoci proti nervozitě mohou také levandule nebo třezalka. Třezalce ale musíte dát čas: může trvat 4–6 týdnů, než se dostaví její uklidňující účinek.

Tip 5: nenabuzujte se!

I když jste vášnivým milovníkem kávy – pokud máte potíže s nervozitou, nahraďte kávu nejlépe zeleným nebo bylinkovým čajem. Kofein povzbuzuje a může být při nervozitě kontraproduktivní.

Tip 6: sportem ke klidu a pohodě

Pravidelný sport (2–3krát týdně půl hodiny) zlepšuje nejen Vaši kondici, ale také Vaše sebevědomí a vyrovnanost. Během sportu a po něm navíc dochází k tvorbě hormonů štěstí, což je žádoucí vedlejší účinek.

Tip 7: jakmile je to akutní, pohybujte se

Pokud Vás před přednáškou, proslovem nebo výstupem před publikem najednou popadne nervozita, je tu nenápadný, ale účinný prostředek: lehký pohyb může pomoci se zvládáním nervozity – například krátký odchod na čerstvý vzduch nebo dvě, tři kolečka na jevišti. Nervozita nebo tréma totiž vlastně jsou obranně-útěkový reflex. Lehký pohyb naplní tuto potřebu našeho těla, aniž bychom skutečně utekli. Zůstávat stát u řečnického pultu či na jevišti by jen zbytečně zvyšovalo trému.
Obsah