fbpx

Pět pravd o imunitním systému

Mnozí z nás jsme měli jisté podezření, a nyní to potvrzují i čísla: sezóna nachlazení 2016/2017 začíná s mimořádně těžkými a odolnými infekty. Na čem to závisí? Jde snad o náhodu? Na tuto otázku každopádně nelze najít jednoduchou odpověď. A proto se v první řadě ptáme: „Jak se máme skutečně efektivně chránit před agresivními viry a bakteriemi?“ Sestavili jsme pro vás seznam pravd a omylů:

1. Mohu se mytím rukou ubránit nachlazení?

Jak často si vlastně během dne myjeme ruce? Mytí rukou po použití záchodu či před jídlem je (snad) stejně samozřejmé jako každodenní čištění zubů. Ale jinak? Kdybychom se řídili radami některých odborníků v médiích, strávili by například zaměstnanci v kancelářích půlku dne s rukama v umyvadle. Avšak viry na nás číhají vždy a všude – na klikách dveří, klávesnici, propiskách a na telefonním sluchátku. Můžeme tedy konstatovat, že umývání či snad dokonce dezinfikování rukou po každém kontaktu s potencionálním přenašečem virů se zcela míjí s každodenní realitou. A důležité je, abychom k tomu ještě dodali, že smysluplnost (přehnaných) hygienických opatření je tak jako tak poměrně diskutabilní téma. Ve skutečnosti totiž nejsou viry, které způsobují nachlazení, nijak zvlášť infekční. Může se jimi ale nakazit člověk se slabou imunitou. V boji proti nachlazení je tedy mnohem důležitější stav naší imunity, než samotné zabránění kontaktu s viry.

2. Jak rozhodující úlohu hraje tedy v tomto případě imunita?

U nachlazení hraje imunita zcela rozhodující úlohu! Většina lidí je totiž neustále vystavena virům, ale zdaleka ne všichni onemocní. Nejčastější a nejběžnější druh viru, který způsobuje nachlazení, jsou rhinoviry. Jsou prakticky všude, kde jsou lidé. Rozhodujícím faktorem, zda se viry nakazíme či ne, je naše imunita. Pro dobře fungující imunitu je důležitý pohyb, čerstvý vzduch, relaxace a především zdravá a pestrá strava. Strava dodávající nejen bílkoviny, tuky a sacharidy, ale i vitamíny, minerální látky a sekundární rostlinné látky.

3. Může být příčinou nachlazení stres?

Jedním z nejrizikovějších faktorů vedoucích k nachlazení je opravdu dlouhotrvající stres. Stresem dochází v našem těle k vylučování hormonů (např. kortizolu), které potlačují zdravou funkci imunity. Viry pak mají jednoduše prostor k rozehrání své hry. Zde se potvrzuje, jak důležitý je náš vnitřní klid a fáze odpočinku, pokud chceme zůstat zdraví. Vědci z Univerzity Carnegie-Mellon v Pittsburgu například zjistili, jak může nedostatek spánku negativně ovlivnit naši imunitu. Ten, kdo spí méně než sedm hodin, se nastydne trojnásobně rychleji než člověk, který spí víc jak osm hodin. Jeden londýnský psycholog zase zjistil, že imunitní systém je posilován taktéž pozitivním životním nastavením. Životní optimisté tedy ve stresových situacích neonemocní tak často jako pesimisté.

4. Ochrání nás před nachlazením vitamín C a zinek?

Ano. Vitamín C je důležitou složkou pro zdravou imunitní obranu – ale je opravdu jen jednou z mnoha složek. To stejné platí i o zinku. Pro normální imunitní obranu jsou důležité i další vitamíny např. B6, B12, D, železo, selen, měď a kyselina listová. Komplex těchto vitálních látek společně s podpůrnými sekundárními rostlinnými látkami ale nenajdete v synteticky vyrobených tabletách nebo kapslích prodávaných v diskontních prodejnách, nýbrž jen ve zdravých a přírodních potravinách jako jsou ovoce, zelenina, rostlinné oleje, koření a jiné.

5. Zkrátí léky dobu nemoci?

Chcete být i přes nachlazení plně v akci? Mnoho expertů považuje tento trend v reklamě na léky proti nachlazení za zcela nevhodný. Léky utišující bolest, snižující teplotu a protizánětlivé léky jen potlačují symptomy nachlazení. Cítíme se sice fit a zdánlivě jsme pořád stejně výkonní. Ve skutečnosti jsme ale nemocní, imunitní systém stále ještě bojuje proti infekci. Kdo v takové chvíli neposlouchá signály svého těla nebo je nechce slyšet, riskuje, že se nedoléčí. Následkem toho pak je, že se infekce bude neustále vracet. V horším případě může vést až k životu nebezpečnému zánětu srdečního svalu. Proto není potlačování symptomů nachlazení nejlepší způsob, jak se vypořádat s opravdovou příčinou nachlazení. Každé nachlazení bychom tedy měli řádně vyléčit a zároveň podpořit činnost imunitního systému. K tomu je zapotřebí dostatečný příjem tekutin, čerstvý vzduch a klid.    
Obsah