fbpx

Sušené bylinky: jak si uchovat vůni léta

Starali jste se dobře o svůj bylinkový záhonek? Pak máte určitě každý den radost z čerstvých vůní pro saláty, omáčky a další jídla. Bylo by přece škoda, kdyby milované bylinky padly za oběť prvnímu mrazu. Nyní je správný okamžik, abyste na zahradě sklidili a na zimu uchovali všechny voňavé letní bylinky. Při sušení a zpracování bylinek dodržujte následující pravidla.

1. Sklízejte ve správný čas

Pokud chcete sklidit bylinky na sušení, měli byste si zvolit vhodný okamžik. V den sklizně by nemělo pršet, v ideálním případě by mělo být sucho už dva dny. Sušení pak netrvá tak dlouho a aroma rostlin se lépe uchová. O aromatičnosti Vašich sušených bylinek rozhoduje i denní doba, kdy jste je sklízeli. Nejlepším časem pro sklizeň je pozdní dopoledne, ranní rosa by už měla být odpařená. Nyní je nejvyšší koncentrace zdravých a aromatických látek.

2. Stříhejte celé větvičky

Stříhejte své bylinky několik centimetrů nad zemí, aby mohla rostlina znovu obrazit. Během sušení nechte listy ještě na větvičkách. Můžete je tak svázat do praktických svazků. Jakékoli porcování navíc zvětšuje povrch bylinek. Při sušení pak vyprchá víc obsažených látek a bylinky mají slabší chuť.

3. Važte bylinkové kytičky

Svažte několik větviček stejného druhu do kytičky, několik takových kytiček spojte nití nebo kuchyňskou gumičkou. Od mytí bylinek raději upusťte, zbytečně byste tak prodloužili dobu sušení. Čím déle se bylinky musí sušit, tím víc aroma se ztratí.

4. Ideální sušárna

Nejstarší a nejlepší metodou sušení bylinek je sušení na vzduchu. Uchová se tak největší část obsažených hodnotných látek a zároveň se nespotřebovává žádná energie. Bylinky se suší v pokud možno tmavé, teplé (20–30 °C) a dobře provětrané místnosti Skvělé pro tyto účely jsou například půda nebo zahradní domek. Zde pověsíme bylinkové kytičky hlavou dolů, například na šňůru na prádlo. Samotné sušení by mělo trvat maximálně 48 hodin, určitě ale zamezte přímému slunečnímu záření. Bylinky jsou usušené, jakmile zřetelně šustí, když na ně sáhnete. Pokud se přece jen rozhodnete sušit bylinky v troubě, nepřekračujte teplotu 40 °C. Při vyšších teplotách vyprchají hodnotné éterické oleje, které jsou původcem aromatu bylinek. Také další hodnotné látky jako vitamíny nebo flavonoidy jsou citlivé na vyšší teploty

5. Bylinky usušte a brzy zpracujte

Jakmile jsou Vaše svazky bylinek suché, měli byste je co nejdřív zpracovat. Každý den navíc ubírá na aromatu. Svazečky rozeberte a bylinky rozdrťte na malé kousky, jak Vám to vyhovuje. Následně je přesypte do vzduchotěsných nádob, nejlépe skleněných. Vaše vlastní sušené bylinky lze takto ve tmě a suchu uchovávat po dobu několika měsíců.

6. Jaké bylinky se hodí na sušení a jaké jsou nevhodné?

Některé bylinky ze zahrádky jsou na sušení výtečné, jiné naopak nepoužitelné. Například oregano, tymián, rozmarýn, levandule, pelyněk, majoránka a aloisie citronová jsou v sušeném stavu stejně aromatické jako za čerstvá. Bazalka, kopr, petrželka a pažitka při sušení výrazně ztrácí na chuti. Pro ně se v případě potřeby hodí jiné způsoby uskladnění.

7.Pesto, zamražení, zavaření: další způsoby uchování bylinek

Kdo nemá možnost sušení nebo chce zpracovávat vodnaté bylinky, jako jsou bazalka či kopr, může sáhnout po vícero alternativách. Své bylinky můžete zpracovat na pesto. Hotové pesto i samotné nasekané bylinky lze zamrazovat. Smíchejte je s trochou vody a naplňte do tvořítek na led. Takto zamražené vydrží bylinky velmi dlouho a zůstanou aromatické. Bylinkovou kostku pak můžete přidat přímo do hrnce. Oddělené rozmrazování zpravidla není nutné. Dále můžete vyrobit také bylinkový olej, který Vám i v zimě umožní vychutnávat vůně léta. Recepty a návody najdete zde: vlastní výroba bylinných olejů.

8. Vyrobte své vlastní bylinkové směsi!

Pokud máte doma spoustu různých druhů bylinek, můžete vyrábět vlastní směsi. Klasická směs „provensálské bylinky“ se většinou skládá z oregana, saturejky, rozmarýnu, majoránky a tymiánu. K tomu lze přidat bazalku, šalvěj, bobkový list, kerblík nebo estragon. Poměr jednotlivých surovin záleží na Vašem vkusu. U míchání bylinek popusťte uzdu své fantazii nebo se orientujte podle pokrmů, které často vaříte. Suroviny jako chilli nebo koriandr, které nepěstujete ve vlastní zahrádce, můžete samozřejmě přikoupit. Měli byste ale dbát na vysokou kvalitu, aby Vaše domácí bylinky byly v té nejlepší společnosti!
 
Obsah