fbpx

Vánoční dekorace – Vyrob si sám z přírodních materiálů

Namísto neosobní konfekční vánoční dekorace Vám doporučujeme, abyste si ji vyrobili sami! Vyzkoušeli jsme pro Vás tři obzvlášť pěkné tipy na dekoraci.

Dekorativní venkovní lucernička

Franziska Munsel Máte rádi v adventu světlo svíček? Pak je tato dekorativní lucernička ten správný tip pro Vás. Co potřebujeme: sklenici (můžete použít běžnou zavařovací sklenici), lepicí pásku, štětec, lak (akrylový nebo křídový), provázek a další dekorativní prvky jako např. peříčka nebo jedlové větvičky. Já jsem se rozhodla pro lucerničku v pastelově zelené barvě s hvězdičkou a s ozdobou z peříček. Ještě než začnete s lakováním sklenice, musíte ji dobře očistit, aby nebyla mastná nebo zaprášená. Stačí, když skleničku budete chvilku leštit utěrkou Weihnachtsdeko zum Selbermachen: Das benötigen Sie für das Windlicht Na lepicí pásku (malířská krepová lepenka) si nakreslete zvolený motiv – já jsem si zvolila hvězdičku – a pak ji vystřihněte z lepenky. Nakreslit hvězdu není vždy úplně snadné; ne vždy se podaří, aby všechny cípy byly stejně dlouhé. Proto jsem využila malého triku, který můžete také vyzkoušet. Ve svém chytrém telefonu si na internetu najděte Vámi zvolený motiv a obrázek na displeji obkreslete na lepenkový papír. Pak vystřihněte a nalepte na sklenici. Dbejte přitom na to, abyste na sklenici příliš nesahali a zůstala čistá. Jakmile si na sklenici nalepíte Vámi vybraný motiv, pak můžete začít s lakováním sklenice. Pro lakování můžete využít obvyklý akrylový lak, který můžete sehnat v běžném obchodě pro kutili. Zde budete mít velký výběr matných pastelových barev. Lak naneste štětcem na sklenici a nechte barvu dobře zaschnout. Jakmile barva zaschne, můžete opatrně odlepit hvězdičku. Pokud budete používat křídový lak, pak můžete případné nedostatky vyčistit mokrou vatou. Pak dejte sklenici do předehřáté trouby (asi 160 stupňů) a nechte ji zde stát asi dvacet minut. Pak sklenici nechte zchladnout. Jakmile je sklenice vychladlá, můžete ji dál libovolně ozdobit, např. obyčejným provázkem nebo peříčky. Místo peříček můžete použít usušené bobule nebo větvičky jedličky. Při dekoraci myslete na to, aby jednotlivé komponenty nezasahovaly přes otvor sklenice, aby případně neshořely. Tak, zde je hotová má vlastně vyrobená lucernička.

Ozdoba na stromeček – sob z jedlové šišky

Cora Högl Vánoční dekorace-sob ze šišky Vlastnoručně vyrobené ozdoby mají vždy na stromečku své zvláštní místo. Především, když se jedná o ozdoby z přírodních materiálů jako je tomu v případě tohoto soba s červným nosem z jedlové šišky. Co potřebujeme: jedlovou šišku (důležité je, abyste čerstvé jedlové šišky nechali alespoň jeden týden vyschnout při pokojové teplotě, pak se šiška otevře a může se s ní dále pracovat), očka s pohyblivou panenkou, hnědý filc, malé vánoční kouličky (nebo dřevěné), malé větvičky pro paroží, tavnou pistoli a nůžky. Nejprve zkrátíme jedlovou šišku na obou koncích, abychom získali vhodnou délku. Pak pomocí tavné pistole můžete na jeden z konců přilepit červenou vánoční nebo dřevěnou kuličku. Tak vznikne sobí nos. Pak umístíme na vhodné místo očka s pohyblivou panenkou a přilepíme na požadované místo. sob ze šišky II Na výrobu uší použijeme hnědý filc a vystřihneme z něho asi čtyři centimetry dlouhé kapky. Jeden z kulatých konců této kapky slepíme dohromady a vytvoříme tak malou rýhu. Pak ouška nalepíme na vhodné místo na jedlové šišce. Na závěr přilepíme na jedlovou šišku ještě malé větvičky jako paroží. Nezapomeňte na malou kličku pro zavěšení na stromeček. Přeji Vám zábavu při tvoření malého soba z jedlové šišky.

Vánoční vesnice ze dřeva

Christian John vanoční domeček ze dřeva S trochou šikovnosti a s malými náklady se dá vykouzlit pěkná vesnice z dřevěných domečků, kterou si můžete vystavit na okenním parapetu. Co potřebujeme: dřevěné hranoly ze surového dřeva – takto neopracované dřevo seženete v každém hobbymarketu, ale možná budete mít neohoblované dřevo i Vy sami doma. Já jsem použil dřevěné hranoly velikosti 55 x 78 mm. Takto neopracované dřevo dá domečkům pěknou strukturu fasády. Kromě toho použijeme ještě ruční nebo elektrickou pilku, smirkový papír, štětec a barvy. Nejprve si promyslete, jak vysoké budete chtít mít jednotlivé domečky. Dle toho pak nařežte jednotlivé hranoly. Poté seřízněte na jednom konci rohy hranolů, aby vznikly střechy domů. Dovolené jsou všechny tvary střech. Nemusí být jen pravidelné, mohou být i šikmé, ploché či asymetrické. Pokud střechy jednotlivých domečků nebudou stejné, pak budou mnohem šarmantnější. Smirkovým papírem nyní uhlaďte jednotlivé dřevěné hranoly, abyste odstranily případné ostré hrany a nerovnosti. Pak si s nimi budou moci hrát i menší děti. vánoční domeček ze dřeva-výroba Na závěr si domečky nabarvíme. Zde Vám doporučuji ekologické glazury na dřevo. Chrání prostředí i zdraví. Po zaschnutí prvního nátěru můžete ještě domalovat okna a dveře. A Vaše vesnice z dřevěných domečků je připravena pro váš slavnostní okenní parapet. Tip: Pokud máte k dispozici speciální vrtačku, pak můžete do střech domečků vyvrtat kulaté otvory. Tyto domečky Váma pak poslouží jako svícny. Ale pozor: svíčky by neměly být příliš dlouhé, aby se takový svícen nepřevrhl Přejeme Vám hodně zábavy při vyrábění vlastních dekoračních ozdob!
Obsah