fbpx

Adaptogeny: co umějí antistresové prostředky z přírody?

Adaptogeny jsou rostliny, jež prospívají naší duši a pomáhají nám zvládat stres. Některé z těchto rostlin už možná ve své kuchyni používáte.

Co to jsou adaptogeny?

Za adaptogeny se považují určité byliny, koření, houby nebo kořeny. Obsahují přírodní substance, jež pomáhají našemu organismu lépe zvládnout zatěžující situace. Přitom mají regulující a vyrovnávající účinek: pokud jsme nadměrně úzkostní, pomohou nám být klidnější, jsme-li ve stresu, působí uklidňujícím způsobem, když se cítíme úplně vyřízení, pomáhají opět budovat naše zásoby.

Známými adaptogeny jsou zázvor, rozchodnice, kurkuma a ženšen. Dále to jsou maca-maca, ashwanganda (vitánie snodárná, indický ženšen) a některé léčivé houby, které jsou ale většinou k dostání pouze v sušené podobě.

Kvůli jejich harmonizujícímu účinku na naši psychiku, náš spánek a náš imunitní systém jsou adaptogeny v ayurvédě a v čínské medicíně známy již několik století. A stále přibývá lékařů západní medicíny, kteří jsou rovněž přesvědčeni o jejich účinku. Označení adaptogeny existuje již od roku 1947 a vytvořil ho ruský farmakolog Nikolaj Lazarevv.

Jak působí adaptogeny?

Pojem adaptogen se odvozuje od slova „adaptovat“, tedy přizpůsobit. To znamená, že tyto rostliny přizpůsobí svůj účinek aktuálnímu stavu našeho organismu. Působí celkově harmonizujícím způsobem a pomáhají nám dostat se znovu do rovnováhy. V tradičním léčitelství se adaptogenní rostliny používají při:

  • stresu a úzkostech
  • stavech vyčerpání
  • depresivních náladách
  • slabém imunitním systému
  • dráždivém střevu

V roce 2011 potvrdila Evropská agentura léčiv (EMA) poprvé pozitivní vliv adaptogenu (rozchodnice, rhodiola rosea) na zmírnění symptomů stresu. Od té doby odhaluje stále více vědců ohromující biologický účinek těchto mimořádných léčivých bylin.

Pomáhají adaptogeny při stresu?

Adaptogeny mohou přírodním způsobem snížit negativní následky chronického stresu. Rostlinné účinné látky ovlivňují vyplavování kortizolu a rovněž naši látkovou výměnu   (Phytother Res. 2012., Phytomedicine. 2018). Pacienti trpící stresem byli méně vyčerpáni a byli schopnější podat výkon. Ale jak to adaptogenní léčivé byliny dělají?

Přirození likvidátoři stresu

Abychom pochopili, jak rostlinné látky zasahují do stresového dění, je důležité vědět, co to je osa stresu v našem těle:

  • Adaptogeny jemně regulují náš hormonální systém a dávají ho zpět do rovnováhy, takže následky stresu jsou potom mnohem nižší. Při napětí vytváří náš mozek signály, které podněcují naše nadledvinky k produkování stresového hormonu kortizolu. Kolem osy stresu, která probíhá od mozku do našeho střeva, působí kortizol negativně na mnoho oblastí našeho těla: zatímco krevní tlak a tep stoupají, náš trávicí trakt odpočívá. Produkce žaludeční kyseliny a trávení je zastaveno. To bývá i důvodem, proč jsou trávicí problémy častými následky stresu.

Také při syndromu vyhoření prokázala rakouská studie zlepšení potíží díky účinným adaptogenním látkám.

[blue_box] Adaptogeny – správné užívání:

Pokud byste chtěli adaptogeny vyzkoušet, doporučujeme začít např. se zázvorem nebo kurkumou, protože ty lze dostat v mnoha prodejnách zdravé výživy čerstvé a jsou celkově velmi zdravé. Pro přípravu adaptogenního antistresového čaje dejte do šálku půl čajové lžičky nastrouhaného kořene zázvoru a kurkumy. Zalijte vařící vodou, nechte luhovat deset minut – a užívejte! Nastrouhaný kořen zázvoru a kurkumy vypijte také. Výluh rozchodnice v kvalitě kontrolovaného léčiva je k dostání v lékárně. Všechny druhy adaptogenů existují i v sušené podobě jako prášek nebo kapsle. Buďte ale kritičtí při posuzování kvality těchto produktů, některé přípravky nedosahují kvality, kterou slibují.
[/blue_box]

Komu mohou adaptogeny pomoci?

Léčivé byliny mohou působit blahodárně na naši psychiku, především při lehkých potížích. Pro většinu lidí jsou byliny mnohem lépe snesitelné než syntetické léky s obsahem umělých látek, u nichž se často vyskytuje mnoho vedlejších účinků. Oproti chemickým pilulkám působí na naše tělo komplexně a ne pouze izolovaně na jednotlivé oblasti.

Obsah