fbpx

Aktivace látkové výměny – sedm tipů, jak můžete metabolismus dostat do kondice

Právě v zimním období je pro nás mnohem obtížnější rozhýbat se a dostat se do správné kondice. Ukážeme Vám, jak lze jednoduchými triky získat dostatek energie a chuť k pohybu.

1. Načerpat ranní slunce

Kdo chce pobídnout k aktivitě svůj metabolismus, měl by si každé ráno dopřát procházku. Vědci z USA totiž zjistili, že denní světlo účinkuje po ránu podobně jako prostředek na hubnutí. Pokusné osoby, které chodily ráno na procházku, tak už po jednom týdnu vykazovaly menší BMI než ty, které po ránu nic nedělaly. Strava a pohyb, který byl rozvržen do celého dne, se přitom nijak pro obě skupiny nelišily. Zřejmě je tedy právě doba, kdy si naplánujeme prožitek světla a procházku, tím rozhodujícím faktorem. Dobrá zpráva pro „temné“ zimní období: i silně zamračená obloha má stále pozitivní účinek na naše BMI. Časové okno, vhodné pro dvaceti až třicetiminutovou procházku, je udáváno pro dopolední hodiny od 8 do 12 hodin.

2. Pravidelná strava

Jedna z největších chyb při hubnutí je vynechávání jídel, protože (zdravý) hlad dává tělu signál, že potřebuje energii. Pokud po signálu nedostane energii, přehodí se metabolismus na tzv. program hladovění. To znamená, že tělo jede na úsporný plamen, protože neví, kdy dostane další jídlo. Běžná a zdravá pauza mezi jednotlivými jídly by měla být 3 až 4 hodiny. Po této pauze bychom měli něco sníst. Samozřejmě ale není jedno, co sníte. A bohužel neplatí ani známé pořekadlo, že hlad je dobrý kuchař, spíš je tomu naopak. Protože když jsme hladoví, pak se zvyšuje především chuť na uhlohydráty a tučné pokrmy. Výhodou naopak je, když si dopředu naplánujete, jaká jídla budete vařit a jíst. A doporučujeme tuto přípravu na celý týden. Neznamená to ale, že byste o víkendu museli vzít obchody útokem a přecpat si celou ledničku. Naopak! Právě ovoce a zeleninu bychom měli zpracovávat co nejčerstvější. Připravme si tedy zhruba celotýdenní plán, podle kterého se budete orientovat a průběžně nakupovat čerstvé potraviny pro jednotlivé pokrmy. Rozhodující roli pro celý den ostatně hraje snídaně. Zde si můžete přečíst, jaká snídaně Vám po ránu otevře oči.
Celozrnné těstoviny s pestrou zeleninou
Takto vypadá pokrm, který optimálně nastartuje náš metabolismus: bohatý na vitální látky a vlákninu.

3. Strava bohatá na vitální látky

Aby mohla látková výměna probíhat hladce, potřebuje tělo kromě čistých nositelů energie jako jsou např. uhlohydráty a tuk, i základ v podobě aminokyselin a nejrůznějších funkčních látek. K těm počítáme především vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Především železo, mangan, vitamín B2, B1, B12, vitamín C přispívají k bezproblémové energetické látkové výměně. Pokud metabolismu chybí jedna ze složek, může se lehce zadrhnout. Proto je důležité, abychom dbali na bohatý přísun zdravé stravy. Ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, ořechy, zdravé oleje, koření, ryby a tu a tam i kvalitní maso – to by měly být hlavní komponenty stravy pro dobrý metabolismus. LaVita jako komplexní základ vitálních látek je dobrým doplňkem a zabezpečí Vám přísun výše zmíněných látek.

4. Vyvarovat se stresu

Zní to paradoxně, ale stres oslabuje metabolismus. Při stresu totiž tělo vylučuje stresový hormon kortizol. Tento hormon zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích. Stará se o to, aby jisté tělesné funkce byly buď podpořeny anebo naopak zpomaleny. Tyto procesy jsou zřejmé při déle trvajícím či chronickém stresu. V náhlých nebezpečných situacích může tento hormon zachránit život a to tím, že v těle zvýší srdeční frekvenci, zvýší krevní tlak, povzbudí pozornost. Avšak při dlouhodobě trvajícím stavu může naopak velmi uškodit. Neustále zvýšená hladina kortizolu způsobuje vysoký krevní tlak, ucpávání žil vápníkem, problémy se zažíváním a oslabenou imunitu. Stresový hormon kortizol k tomu ještě podporuje ataky šíleného hladu a brzdí naopak látkovou výměnu.

5. Smích

Zní to jednoduše – a vlastně to tak i je! Při smíchu vyplavuje tělo tzv. hormony štěstí. Při smíchu nejvíc zatěžujeme srdeční krevní oběh, bránici, hlasivky, obličejové a břišní svaly, což mimo jiné vede ke krátkodobému zvýšení krevního tlaku, zvýšení obsahu kyslíku v krvi a k jistému druhu masáže v oblasti podbřišku. Smíchem také odbouráváme stresové hormony kortizol a adrenalin. To vše velmi pozitivně působí na náš metabolismus.

6. Kvalitní spánek

Jednoduchý vzorec pro správnou látkovou výměnu zní – ne příliš dlouhý nebo příliš krátký spánek. Během spánku tělo odbourává tuk a reguluje hormon hladu tzv. ghrelin. Když máme nedostatek spánku, stimuluje se produkce ghrelinu – a to vede k většímu pocitu hladu a ke zvýšenému příjmu potravy. Tato souvislost se prokázala i ve studiích, které se zabývaly vzájemným vztahem mezi délkou spánku a BMI. Jedním z průzkumů je i US National Health and Nutrition Examination Survey. Podle ní průměrný pětihodinový spánek zvyšuje riziko nadváhy o 50%, šestihodinový spánek o 23%. Ale i příliš dlouhý spánek je škodlivý. Kdo spí v průměru osm a více hodin, necítí se být bdělejší a ve formě. V těchto případech dochází také ke zvýšení rizika obezity, hodnot cholesterolu a hrozí dokonce i vyšší riziko onemocnění srdce a cév. Zlatá střední cesta – tedy šesti až sedmi hodinový spánek je tím nejlepším.
matka a dítě v obýváku
Obytné i kancelářské prostory by neměly být v zimě přetopené. Pro dobrý metabolismus je vhodná teplota kolem 18 až 20 °C.

7. Nepřetápět

Naše tělo spotřebovává velkou část přijímané energie proto, aby udrželo v konstantní hladině naši tělesnou teplotu kolem 36 až 37 °C. Čím je okolní teplota nižší, tím více musí tělo pracovat a tím více musí proměňovat energii na tělesné teplo. To samozřejmě podporuje i látkovou výměnu. Ale žádné obavy, neznamená to, že bychom se museli v kanceláři nebo doma klepat zimou. Už několik málo stupňů totiž udělá své. Tělo si také poměrně rychle zvykne na novou okolní teplotu a zapne přitom jednoduše své „vnitřní topení“. Pokojová teplota kolem 18 až 20 °C dobře podpoří náš metabolismus.

One thought on “Aktivace látkové výměny – sedm tipů, jak můžete metabolismus dostat do kondice

  1. Pingback: Dva litry vody denně? Kolik vody byste měli opravdu vypít

Comments are closed.

Obsah