fbpx

Káva – požitek zdravým způsobem – na co si dát pozor

Pijeme příliš mnoho kávy. Je to opravdu tak? Podle toho, jak citlivě na ni kdo reaguje, znamená káva skutečně určité zdravotní riziko. Ale pokud je množství, druh a způsob přípravy v pořádku, můžete zcela jistě profitovat z pozitivních dopadů tohoto horkého nápoje. Život bez kávy? Většina z nás si to sotva umí představit. Neboť káva je díky rozmanitosti svých obsažených aromatických látek nejenom požitkem, ale je prakticky i zcela bez kalorií a povzbuzuje životního ducha. Přesto zná každý z nás doporučení, že by se nemělo pít příliš mnoho tohoto horkého nápoje. Znamená to, že káva patrně nejen odebírá tělu tekutiny, ale také narušuje spánek. Kromě toho může být spouštěčem pro pálením žáhy a žaludeční problémy. Přitom si můžeme požitek z kávy užít i zcela zdravě – jen je třeba mít na mysli několik věcí::

Jaké výhody má káva?

Správné množství kávy může zvýšit pozornost a soustředění. Neboť kofein v kávě umí bezpochyby povzbudit. Kofein zvedá závory v toku krve směřujícím k mozku a dorazí tedy do mozku velmi rychle. Zde působí přímo na náš centrální nervový systém: kofein ulpí na receptorech a vytlačí tělu vlastní neuromodulátor adenosin, který spouští únavu. Povzbuzující efekt vzniká již po 20 minutách a vydrží několik hodin. To, jak rychle se kofein odbourává a jak se jeho účinek snižuje, je individuální. Závisí to m.j. na hmotnosti, ale i na tom, jak pravidelně kávu pijete. Zatímco u někoho se většina kofeinu spotřebuje během látkové výměny už po třech hodinách, může to u jiného trvat i dvakrát déle. Kofein ovlivňuje některé látky přenášející v našem těle informace: horký nápoj působí i povzbudivě na naší srdeční činnost, může spouštět nucení na moč, ale na druhé straně může za určitých předpokladů dokonce zvýšit sportovní výkonnost. Jedna z novějších studií z Velké Británie dokonce naznačuje, že milovníci tohoto horkého nápoje žijí lépe – nezávisle na tom, zda pili kávu s obsahem kofeinu nebo bezkofeinový nápoj. Vedle kofeinu hrají proto patrně pro naše zdraví důležitou úlohu i další látky, pravděpodobně antioxidanty a sekundární rostlinné látky.

Jaké vedlejší účinky má káva?

Právě při stresu a únavě pijeme mnohem více kávy, než by nám dělalo dobře. Příliš mnoho kávy v krvi se projevuje třesem, nervozitou a návaly pocení. Šálek kávy nám může v momentech únavy velmi pomoci. Pití kávy ve velkém množství nebo příliš pozdě večer způsobuje opak. Poslední kávu bychom měli vypít alespoň pět, citlivé osoby dokonce až osm hodin před tím, než jdeme spát. Od určitého množství, zhruba od 200 mg kofeinu denně – zhruba dva šálky denně – se začíná projevovat návykovost. Nepití kávy může dokonce spustit opravdové abstinenční příznaky: únavu, nechuť do aktivního života, chybějící soustředění, podrážděnost až po depresivní nálady. Tyto abstinenční příznaky nastupují po 12 hodinách abstinence a svého vrcholu dosahují po zhruba devíti dnech.

Odebírá káva tělu tekutiny?

Často se ke kávě podává sklenice vody. Je to dobrá kompenzace vody, kterou káva našemu tělu odebere? Káva má skutečně povzbudivý účinek na činnost ledvin a působí močopudně. Tento efekt je však velmi malý. Přesto se káva nedoporučuje na uhašení žízně. Neboť čím více kávy se vypije, tím nepravděpodobnější je, že se bude pít ještě dostatečné množství tekutiny na zdravé hašení žízně, jako je voda.

Studie: jak zdravá je káva

Již léta se lékaři zabývají otázkou, jak zdravá je káva. Nakonec je tento nápoj se 162 litry na hlavu za rok jedním z nečastěji konzumovaných nápojů. Hodnocení více než 200 studií zveřejněné v „British Medical Journal“ na toto téma ukázalo: Kdo pije kávu, získává z toho častěji užitek než nevýhody. Pravděpodobnost onemocnění oběhového systému, demence a cukrovky 2. typu je u pití kávy nepatrná. Podle názoru odborníků je ale příliš brzo na všeobecná hodnocení, protože v první řadě se jedná o studie na základě pozorování. Ale výsledky ukazují, že káva pitá s mírou může být součástí vyvážené stravy – alespoň u většiny lidí. Konzumace kávy může podle vědců působit i negativně, např. v době těhotenství a u žen se zvýšeným rizikem lámavosti kostí.

Zvyšuje káva krevní tlak?

Po kávě stoupne krevní tlak na krátkou dobu o 10 až 20 mmHg. Zvýšení krevního tlaku vydrží až tři hodiny. Doporučení, kolik kávy je pro pacienty s vysokým krevním tlakem vhodné, je ale individuální, protože každý z nás reaguje na kofein jinak. Kardiologové proto radí: změřte si krevní tlak poté, co jste vypili svou kávu. Tak dostanete pojem toho, jak silně na kávu reagujete a jaké množství je pro Vás ještě v pořádku.

Kolik šálků kávy denně je OK?

Pro zdravého dospělého je nezávadné zhruba 400 miligramů kofeinu denně. Jeden šálek (125 ml) překapávané kávy nebo cappuccina obsahuje přibližně 100 miligramů kofeinu, malé espreso 60 až 80 miligramů. Vypijete-li tedy denně tři až čtyři šálky kávy s kofeinem, jste pořád v zelené oblasti. Horní hranice kofeinu se dosáhne ale často rychleji, než si myslíme, neboť kofein se neschovává pouze v espresu a spol. Nachází se i černém a zeleném čaji, v určitých limonádách a tento životabudič obsahuje i kakao a čokoláda.

Pálení žáhy a bolesti břicha způsobené kávou? Tyto tipy zabírají

Mnoho lidí reaguje na horký černý nápoj bolestmi žaludku. Příčinou jsou obsažené dráždivé látky vznikající pražením. Káva aktivuje také vznik žaludečních kyselin. Jak moc, to záleží na druhu kávy, obsahu kofeinu a způsobu pražení. Pokud máte sklony k pálení žáhy a máte citlivý žaludek, nemusíte se kvůli tomu ještě kompletně vzdát kávy, pomoci Vám mohou následující tipy:
   • Dlouhé pražení: čím déle se káva praží, tím méně dráždivých látek obsahuje. Při zdejší průmyslové výrobě trvá proces pražení často 90 sekund. Tradiční káva se praží až dvacetkrát déle a je proto jemnější.
   • Správný druh: druhy robusty obsahují více kofeinu a dráždivé kyseliny chlorogenové a jsou proto méně stravitelné než arabika.
   • Pít espresso: i když má intenzivnější aroma, je espresso pro žaludek příznivější. Nejen že se boby déle praží, ale díky kratší době spaření pod vysokým tlakem se do šálku dostane méně hořčin.
   • Bio káva: vsaďte na bio – a pokud možno i na fair – pěstovanou kávu, tím se vyhnete chemickým pesticidům.
   • Cold-brew-coffee:zní to neobvykle, ale káva „svařená“ za studena (angl. cold-brew-coffee) by měla být obzvláště jemná. Při přípravě smíchejte 100 g kávového prášku s 500 ml vody a nechte luhovat přes noc. Další den kávu přefiltrujte a do šálku o velikosti zhruba 100 ml studené kávy přilijte stejné množství horké vody – a nápoj si vychutnejte.

Čilý i bez kávy: přirozené alternativy

Chtěli byste pít méně kávy nebo se musíte vzdát tohoto horkého nápoje ze zdravotních důvodů? Existují i jiné přírodní životabudiče bez kofeinu, např. zázvor a citron. Jak se používají a jaké životabudiče kromě toho ještě existují, se dozvíte v tomto článku.

Závěr: optimální množství kávy

Měli bychom kávu brát takovou, jaká vlastně je: jako pochutinu. Pokud si ji opravdu vychutnáme, namísto toho, abychom ji do sebe rychle vhrkli, může být balzámem pro naši duši. Ale naše tělo si navykne na účinky kofeinu. Pokud to povede k tomu, že budeme potřebovat stále větší množství kávy, abychom pocítili povzbuzující efekt, měli bychom si začít naslouchat: bušení srdce, třes a nervozita jsou známkou příliš velkého množství kofeinu – a signálem k tomu, abychom ubrali na množství. To samé platí, když Váš žaludek bude na kávu citlivě reagovat. Nezapomínejte na to, že proti únavě jsou i jiné prostředky, které nám dávají energii: malá vycházka, hodně denního světla, dostatek spánku a v neposlední řadě plnohodnotná strava.
Obsah