fbpx

Střevo přemýšlí aneb co má společného břicho s hlavou?

„Vyloučit něco z břicha ven“ znamená jednat instinktivně a bez velkého přemýšlení. Že břicho skutečně přemýšlí, zní nejprve jako vtip. Ale přesto se nyní zjistilo, že je úzce spojeno s procesy v našem mozku. Existuje tak mnoho paralel s ústředním velínem v hlavě a pravidelnou dálnicí svazků nervů mezi střevem a mozkem.

Paracelsus, švýcarský lékař, astrolog a teolog, tušil již téměř před 500 lety, že centrem našeho dobrého zdraví sídlí v břiše a ve střevě. Dneska již nikdo nepochybuje o správnosti jeho odhadu. A protože více než 70 procent obranných buněk sídlí ve střevě, je tomuto osm metrů dlouhému orgánu připisována vedoucí úloha i pro imunitní systém. A to ještě není dost: střevo obaluje kolem 100 milionů nervových buněk a ty jsou přitom úzce spojeny s mozkem v hlavě. Přitom je zajímavé, že výrazně více nervových svazků vede z břicha do mozku než obráceně (90 procent). Proto se střevu říká také mozek břicha.

„Mozek“ s mozkem v neustálém kontaktu

Pokud se ponoříme do spletitosti vztahů břicha a mozku ještě hlouběji, můžeme zjistit, že mozek břicha je mozku v hlavě v mnohém podobný: nalezneme tu například stejné typy buněk. Kromě toho se podobají i aktivní účinné látky a receptory a oba orgány reagují současně i na stejné hormony (histamin, serotonin a dopamin). Mozek břicha jsou tak s mozkem v hlavě v neustálém kontaktu .

Střevní flora – klíč pro inteligentní mozek břicha

Klíčem zdravého střeva je nedotčená střevní flóra, tedy vyrovnané soužití nesčetného počtu bakteriových kmenů. Tato rovnováha je obzvláště citlivá. Například antibiotika mohou porušit fyziologickou střevní flóru na několik měsíců. Stejně tak nepříznivě působí často ve spěchu pojídaný fastfood, cukr, polotovary a pamlsky.

Co můžeme my sami udělat pro naše střevo?

Náš moderní způsob života je velkou výzvou pro naši střevní mikroflóru. Zvláště ji zatěžují průmyslově vyráběné a modifikované potraviny s vysokým obsahem chemických doplňků. Používejte proto – vždy když je to možné – čerstvé potraviny, pokud možno sezónní, regionální a v bio kvalitě. Deviza by měla znít: sám si to připravím a vím, co v tom je. I speciální potraviny jako zeleninové šťávy vyráběné procesem mléčném kvašení jsou velmi prospěšné pro střevní mikroflóru. A místo přeslazených nápojů se může Vaše střevo radovat z čisté vody a čaje.  

Obsah