fbpx

Více pohybu během všedního dne: sedm cvičení pro zdravější sezení

Trvalé sezení je dnes jedním z největších nebezpečí pro naše zdraví. Výzkumníci norské školy Norwegian School of Sports Sciences vypočítali, že na jeho následky zemře předčasně téměř stejný počet lidí jako na cigarety. Přesto proti tomu existuje prostředek: každodenní pohyb!

Průměrně sedíme více než sedm hodin denně, zaměstnanci v kanceláři dokonce ještě déle, až 9,6 hodin. Čas se skládá z pracovní doby, doby „odsezené“ v autě nebo ve vlaku, doby jídla, kdy sedíme u stolu a z večerního dívání se na televizi. Ale naše tělo není udělané na sezení, nýbrž na trvalý pohyb. I proto má posedávání tak negativní dopady na naše zdraví. S rostoucí dobou sezení rostou rizika diabetu 2. typu, rakoviny, deprese, onemocnění oběhového systému a nadváhy.

Sezení je nezdravé – patří ale bohužel k běžnému dni většiny z nás

Bohužel často nemáme vliv na to, jak dlouho a jak často musíme během naší pracovní doby sedět. Lidé, kteří pracují v kanceláři, mohou právě konečně využít přestávky na kávu a polední pauzu na oběd k tomu, aby měli trochu pohybu. Přesto je hodně lidí tráví vsedě. Dobrá zpráva: i dlouhá doba sezení se může vyrovnat dostatkem pohybu. Tak mohou lidé, kteří sedí i osm hodin denně, zvrátit negativní důsledky, jestliže se denně jednu hodinou hýbou. Proto ostatně nikdo nemusí chodit do fitness studia – postačí již svižná vycházka nebo jízda na kole. I během práce se nabízejí různá cvičení a tipy, s nimiž si lze zajistit extra porci pohybu.

1. Změna držení těla při sezení je vždy to nejlepší

Nejpozději každých pět minut byste měli změnit Vaše držení těla při sezení. Delší setrvání v jedné pozici – ať jsou záda seberovnější – se postará o jednostranné zatížení páteře a muskulatury. Pohybem aktivujete svaly zad vždy nanovo a tím zabráníte, aby se tak ničily.

2. I při sezení zůstávejte v pohybu

Ortopedi doporučují: seďte, jak chcete, ale přitom se hýbejte! Můžete dělat krouživé pohyby kotníky, klátit nohama ze strany na stranu, natahovat je. Všechny tyhle malé pohyby Vás chrání před tím, abyste „zrezivěli“.

3. Občas se opřete

I když to vypadá docela ležérně: opřete se klidně na Vaší židli dozadu a klidně se zakloňte. Tím uvolníte svou páteř, především bederní část páteře, protože většina hmotnosti těla bude ležet na opěradle. Současně budou nohy v této jakoby ležící poloze svírat větší úhel k tělu. Tak se mohou nohy a chodidla lépe prokrvovat. Lépe se bude odvádět tekutina z nohou.

4. Teď budeme lehčí

Čím méně hmotnosti musí tělo držet, tím jsou svaly uvolněnější. Jestliže položíme paže a ruce na stůl, odpočinou si ramena a svaly šíje.

5. Přizpůsobte výšku sezení velikosti těla

Většinu času při sezení stráví zaměstnanci v kancelářích. Měli byste si tedy Vaše pracoviště uzpůsobit pokud možno individuálně podle Vašich potřeb. Správnou výšku sezení získáte tak, jestliže kolena a lokte jsou v pravém úhlu měřeno svisle vůči podlaze nebo stolu. Menší úhel může mít za následek problémy s prokrvením.

6. Vstávat! Alespoň jednou za hodinu

Nejpozději po jedné hodině strávené na kancelářské židli byste měli na pár minut vstát a projít se pár kroků. To působí jako malá masáž na Vaši páteř, může se opět uvolnit a napětí se sníží.

7. Mezitím si trochu zacvičte

Sedněte si na přední hranu židle. Přitiskněte nadloktí k tělu a ohněte předloktí do pravého úhlu. Palce směřují vzhůru. Nyní pohybujte předloktím rychle nahoru a dolů, jako byste něco malého okopávali. To byste měli dělat 30 sekund. Cvičení uvolňuje ztuhnutí v oblasti ramen a šíje, aktivuje látkovou výměnu a stará se o lepší prokrvení. Vidíte tedy: to, že musíme denně sedět hodně hodin, nemáme často ve svých rukách. Existují ale některé možnosti, jak přitom pro své tělo udělat dobrý skutek. A jakmile se objeví možnost: ven na čerstvý vzduch a hýbat se, hýbat se, hýbat se!
Obsah