fbpx

Přírodní detoxikace – pampeliškou, olejovým výplachem úst a dalšími metodami

Pokud se často cítíte unaveně, demotivovaně, zvadle, pak je právě nyní vhodný okamžik pro detoxikaci! V následujících řádcích zjistíte, co se pod tímto pojmem skrývá a jak můžete podpořit přirozené detoxikační mechanismy ve Vašem těle.

Každou vteřinu v našem těle vznikají odpadní látky. Vznikají z látkové výměny, například při získávání energie v našich buňkách. K tomu ještě musíme přičíst škodlivé látky, které přijímáme skrz pokožku nebo ve stravě. Tělo musí tyto odpadní látky zlikvidovat, aby se neukládaly v našich buňkách a nestaly se zdravotním rizikem. Tento proces se jmenuje detoxikace. Detoxikaci má na starosti vícero orgánů, především játra, ledviny, pokožka a plíce. Pokud tyto detoxikační orgány dokonale fungují, je vše v pořádku. Jakmile se tento čistící systém ale zasekne nebo jakmile dojde k nárůstu množství jedů z okolního prostředí, škodlivin nebo kyselin, dostane se naše tělo z rovnováhy. Následkem mohou být únava, skleslost, bolesti hlavy nebo jiné potíže. Následující tipy Vám pomůžou s aktivní detoxikací Vašeho těla!

Detoxikace plic: nejlépe pohybem!

Pohyb, především ten na čerstvém vzduchu, rozproudí všechny detoxikační orgány. Zvýšená dechová frekvence napomáhá lepší detoxikaci plic, přes pot se vylučují škodliviny a zlepšená látková výměna prospěje dalším orgánům, jako jsou játra, ledviny nebo střevo. Denně bychom se měli hýbat alespoň půl hodiny, lépe celou jednu hodinu. Nejvhodnější jsou lehké vytrvalostní sporty jako běhání, jízda na kole, Nordic Walking nebo plavání. Je důležité, abyste se při pohybu zpotili.

Olejový výplach úst – detoxikace inspirovaná ajurvédou

Olejové výplachy úst jsou prastarou ajurvédskou metodou, jak se zbavit jedů a škodlivých mikroorganismů. Poslední dobou se tyto výplachy těší rostoucí obliby, a to z dobrého důvodu. Olejové výplachy může každý vyzkoušet sám pro sebe. Vemte do úst polévkovou lžíci rostlinného oleje a proplachujte jej v ústech po dobu až dvaceti minut. Protlačujte olej mezi zuby, posouvejte z jedné strany na druhou nebo „žvýkejte“. Doporučuji pro tento účel panenský kokosový olej, protože má velmi příjemnou chuť. V každém případě by se ale mělo jednat o panenský, tedy za studena lisovaný olej (např. olivový, sezamový nebo lněný olej). Nemusíte ani hned vydržet celých dvacet minut – klidně si pomalu zvykejte na ten pocit, když olej převalujete v ústech. Nakonec olej vyplivněte a vyčistěte si zuby.

Voda po ránu podporuje detoxikaci přes ledviny

Ráno po vstávání vypijte sklenici vody, abyste hned rozjeli svou látkovou výměnu a tím i detoxikační orgány. Voda doplní zásoby tekutin, které jste spotřebovali přes noc. Prospěje to především ledvinám a krevnímu oběhu. Pokud tento efekt chcete ještě posílit, můžete si do vody dát šťávu z poloviny citronu nebo trochu jablečného octa.

Zelená síla z přírody: kopřiva a pampeliška

detox-kopriva Pokud pro detoxikaci chcete využít síly přírody, máte na vybranou z několika divokých bylin. Nejvhodnější jsou kopřiva a pampeliška. Z listů kopřivy můžete připravit obdobu špenátu nebo blahodárný čaj. Látky obsažené v kopřivě proplachují ledviny a podporují tak detoxikaci. Čistí také krev. Lístky kopřivy se nejlépe sklízí v rukavicích. Ve zpracovaném stavu Vás už nepopálí. Pampeliška má lehce hořkou chuť, podporuje tvorbu žluči a tím i trávení. Na jaře lze sklízet a konzumovat nerozvinutá poupata, od jara až do podzimu se sklízí listy. Jsou výborné do salátu a chutnají jak rukola.

Detoxikace jater s ostropestřcem

Ostropestřec mariánský je známý pro ochranný a podpůrný účinek na játra. Játra si během každé detoxikační kúry zaslouží zvláštní pozornost, protože jsou hlavním čisticím orgánem. Podpořit játra můžete krom vynechání alkoholu, rychlého občerstvení a cigaretového kouře nejlépe účinnou látkou z plodů ostropestřce mariánského, silymarinem. Kapsle nebo šťávy s extraktem z ostropestřce najdete v obchodech se zdravou výživou nebo v lékárně.

Dokonalá detoxikace: naplánujte si odpočinkové dny

Občas byste svému tělu měli dopřát odpočinkový den, abyste mu poskytli čas na detoxikaci a regeneraci. V tento den konzumujte jen vodu, neslazený čaj, šťávy, zeleninové polévky a zeleninu. Dbejte na kvalitu, abyste tělu skutečně ulevili. Odpočinkový den pro tělo můžete držet jednou za týden nebo třeba jednou za měsíc

Vyhýbejte se pesticidům, přídavným látkám a vysoce zpracovaným potravinám

Kdo se chce zdravým způsobem detoxikovat, měl by dbát především na to, aby konzumoval co nejméně zatížené potraviny. Další zátěží vedle běžných metabolických látek, které vznikají u každého člověka, jsou především pesticidy, škodliviny a přídavné látky. Tuto detoxikační práci můžeme svému tělu ušetřit, když jich budeme přijímat co nejméně. Koncept jménem Clean Eating („čisté stravování“) staví přesně na těchto základech. Shrnuli jsme pro Vás 10 pravidel Clean Eating. Merken Merken

One thought on “Přírodní detoxikace – pampeliškou, olejovým výplachem úst a dalšími metodami

  1. Pingback: Dva litry vody denně? Kolik vody byste měli opravdu vypít

Comments are closed.